Home / اخبار / 36 سال با مس سرچشمه ….
قیمت تور استانبول

36 سال با مس سرچشمه ….


خبرنگاران ‌ایسنا منطقه کویر به مناسبت سی و ششمین سال تاسیس کارخانه مس سرچشمه از روند کار این کارخانه بازدید کردند.

‌سیدعلی میرافضلی” مدیر روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه در حاشیه این بازدید در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: کارخانه ذوب سرچشمه سوم خرداد سال ۶۱ راه اندازی و نخستین محصول مس تولید شد که رویداد خیلی شگفتی در آن زمان بود و حس خودباوری و توان فنی مهندسان ایرانی را نمایش می‌داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر قطعات موردنیاز را خودمان می‌سازیم، افزود: بسیاری از قطعات استراتژیک هستند و بخش عمده‌ای از آنها از داخل استان کرمان تامین می‌شود.

میرافضلی تصریح کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران دو مجتمع مس سرچشمه و خاتون آباد را در استان کرمان دارد و ۷۰ درصد فعالیت این شرکت در استان کرمان است.

وی با بیان اینکه دو پروژه توسعه‌ای در حال احداث داریم، گفت: کارخانه اسید در کنار کارخانه ذوب سرچشمه آذرماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و تاثیر بسزایی در رفع آلودگی خواهد داشت.

مدیر روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه اظهار کرد: کارکنان صنایع مس در استان کرمان ۱۵ هزار نفر (۸ هزار نفر در مس و ۷ هزار نفر در شرکت های خصوصی) هستند و بیش از ۸۰ درصد نیروها بومی است، ضمن اینکه مالیات شرکت مس در استان کرمان پرداخت می‌شود.

وی افزود: مس سرچشمه معین اقتصادی منطقه ۶ استان(شهربابک، رفسنجان و انار) است و فعالیت های مختلفی از جمله در زمینه توانمندسازی، کارآفرینی، صنایع دستی و گردشگری در این منطقه در نظر گرفته شده و در بحث مشاغل خرد در مرحله اول کار با گروه ۱۵۰ نفری آغاز شد.

میرافضلی تصریح کرد: در زمینه فیروزه شهربابک، قرار شد تعاونی هایی تشکیل و شرکت مس با نظر فرمانداری، فیروزه آنها را با مبلغ پایین تامین کند و در این کار‌ مس به دنبال درآمد نیست.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت های ورزشی شرکت مس بیان کرد: چهار باشگاه ورزشی در کرمان، رفسنجان، شهربابک و پاریز داریم که کرمان و رفسنجان در زمینه فوتبال و دو باشگاه دیگر در سایر رشته‌های ورزشی فعالیت می‌کنند.

مدیر روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه گفت: همچنین شرکت مس سه ورزشگاه در حال احداث در کرمان، رفسنجان و شهربابک دارد که ورزشگاه کرمان رو به اتمام بوده و قرار است امسال تحویل داده شود.  در واقع کار ورزشگاه رفسنجان سال آینده به اتمام می‌رسد.

وی درباره فعالیت‌های فرهنگی شرکت صنایع مس اظهار کرد: شعار اصلی ما در روابط عمومی “مس، حامی فرهنگ و هنر” است و در این راستا از سه سال قبل حمایت گر فعالیت‌های فرهنگی از جمله جشنواره شعر رضوی، جشنواره موسیقی نواحی، هنرهای تجسمی، تئاتر، سینما و … هستیم.

میرافضلی افزود: نشست‌های “یک مولف، یک کتاب” را با هدف معرفی آثار نویسندگان استان کرمان همراه با نقد آثار و خرید کتاب مولفان استان را برگزار می‌کنیم.

وی تصریح کرد: کتاب عکس “کرمانِ من” اثر محمد اسلامی در هفته‌های اخیر توسط شرکت مس رونمایی شد و فصلنامه “جُنگ هنر مس” نیز از دیگر فعالیت‌های فرهنگی این مجموعه به شمار می‌رود.

مدیر روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه با اشاره به فعالیت فرهنگسرای مس سرچشمه بیان کرد: این فرهنگسرا آموزش‌هایی در رشته‌های مختلف فرهنگی و هنری را به ۴۰۰ عضو خود ارائه می کند و ۱۰ درصد جمعیت شهر سرچشمه عضو فرهنگسرا هستند.

“ضیاءالدینی” معاون بهره برداری مجتمع مس سرچشمه نیز پیرامون وضعیت فعلی تولیدات این کارخانه اظهار کرد: معدن مس سرچشمه بزرگ ترین معدن مس روباز خاورمیانه است و فرآیند تولید مس از معدن تا کاتد را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مجتمع کارخانه های فرآوری و تغلیظ، ذوب و پالایشگاه فعال هستند و بنا بر نیاز بازار داخلی مفتول ۸ میلیمتری تولید می شود و عمده مصرف مس در صنایع الکتریکی است تصریح کرد: مجموعه ای کامل را داریم که از فرآیند خاک با دو روش، مس کاتد تولید می شود و کنسانتره مولیبدن، لجن آنود و … از محصولات جانبی مس سرچشمه هستند.

ضیاء الدینی با اشاره به اینکه کارخانه تغلیظ مس سرچشمه از خرداد سال ۶۱ راه اندازی شده، بیان کرد: تاکنون ۵۵۰ میلیون تن خاک معدنی استخراج شده و ۸۲۰ میلیون تن ذخیره با عیار ۰.۵۸ درصد مس و یک میلیارد و ۵۰ میلیون تن با عیار ۰/۵۴ درصد سنگ معدن قابل استخراج داریم.

معاون بهره برداری مجتمع مس سرچشمه با بیان اینکه سالانه ۲۹ میلیون تن سنگ معدن استخراج و با فرآیند پیرومتالوژی  ۶۶۰ هزار تن کنسانتره مس با عیار ۲۴ درصد و مولیبدن ۵۰ درصد تولید می‌شود،افزود: برنامه امسال تولید ۱۸۰ هزار تن مس آنود و ۱۴۰ هزار تن مس کاتد است و تولیدات ما از لحاظ کیفیت مطابق با استاندارد جهانی است.

ضیاءالدینی تصریح کرد: ۴۷ هزار تن تولید مفتول در برنامه سال جاری است که به دلیل تکنولوژی و کیفیت کنسانتره تولیدی، از بهترین نوع کاتد در دنیا تولید می شود.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۶ هزار تن کنسانتره مولیبدن در مجتمع مس سرچشمه تولید می‌شود، بیان کرد: همچنین ۶ هزار ۶۰۰ تن مس کاتد از طریق هیدرومتالوژی تولید می‌شود.

معاون بهره برداری مجتمع مس سرچشمه در ادامه با اشاره به راه‌اندازی کارخانه اسید گفت: با تغییر تکنولوژی و راه اندازی کارخانه فلش، ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن اسیدسولفوریک در سال را خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: مدیریت شرکت مس به شدت معتقد به کاهش آلاینده‌هاست و هزینه زیادی در این زمینه صورت گرفته که با بهره‌برداری از کارخانه اسید در نیمه دوم امسال آلایندگی به صفر می‌رسد.

ضیاءالدینی اظهار کرد: همچنین کارخانه اسید خاتون آباد با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در حال ساخت است که تاکنون ۴۷ درصد پیشرفت داشته است.

“شیخی” معاون مهندسی و امور انرژی مجتمع مس سرچشمه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه حدود ۱۹۰ مگاوات تقاضای انرژی الکتریکی مجتمع ما و خاتون آباد است، اظهار کرد: براین اساس به مدیریت انرژی توجه شده و پالایشگاه ما اکنون راندمان بهتری دارد و در پروژه‌های در دست اجرا نیز مدیریت انرژی لحاظ شده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون همه صنایع ۸۸ درصد انرژی را از سوخت‌های فسیلی می‌گیرند، افزود: اجرای پروژه فلش، تفاوت بسیار زیادی در مصرف سوخت فسیلی ایجاد کرده به گونه ای که در حال حاضر مصرف یک ماه سوخت فسیلی با مصرف یک روز در دوره قبل برابری می‌کند.

شیخی تصریح کرد: در سال گذشته در واحد تغلیظ به دلیل جابه جا کردن زمان اوورهال، منحنی بار را فلَت کرده و ۴۵ درصد انرژی را خودمان تامین کردیم.

وی بیان کرد: سال ۹۶ گام بزرگی در راستای مدیریت انرژی برداشتیم و در سال جاری نیز به بهبود و اصلاح روش ادامه خواهیم داد.

معاون مهندسی و امور انرژی مجتمع مس سرچشمه در بخش دیگری از سخنانش درباره مدیریت مصرف آب اظهار کرد: شرکت مس زیرساخت های بسیار مستحکمی برای منابع آب آماده کرده و طرح جامع آب در دهه ۸۰ کار شد و شرکت سعی کرده در زمینه آب، یک چرخه کاملا بسته را داشته باشد و آبی را از دست ندهیم.

وی با بیان اینکه پروانه برداشت آب از ۱۰ حلقه در جنوب و ۶ حلقه چاه در شمال خاتون آباد داریم، گفت: ۲۱.۸ میلیون مترمکعب مجوز برداشت داریم که تلاش می‌شود حداکثر استفاده از این آب را ببریم و سال گذشته حدود ۱۵ درصد کمتر از پروانه برداشت کردیم.

شیخی با اشاره به اینکه تغلیظ، پرمصرف ترین واحد است، افزود: امسال کمیته عالی آب را در مجتمع مس سرچشمه تشکیل داده ایم تا برای تصمیم درست و اجرای طرح جامع آب، رفتار اصلاح شده تری داشته باشیم.

وی تصریح کرد: طی چند ماه آینده نقشه راه در کمیته عالی آب تدوین و ارائه می شود تا هم بحث آب و انرژی و هم بومی‌سازی را شامل شود.

معاون مهندسی و امور انرژی مجتمع مس سرچشمه در ادامه بیان کرد: در استان کرمان ۹۵ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می شود در حالی که در بهترین شرایط، راندمان ۳۰ درصدی دارد.

وی افزود: شرکت مس در راستای مسئولیت اجتماعی خود در زمینه آب کار می‌کند و آماده مذاکره و کمک در ارائه اطلاعات دقیق و عملیاتی به دانشگاه‌ها است.

 

انتهای پیام

نوشته 36 سال با مس سرچشمه …. اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *