Home / اخبار / 25 روستای سمنان با تانکر آبرسانی می شود…
قیمت تور استانبول

25 روستای سمنان با تانکر آبرسانی می شود…

به گزارش ایرنا، از مجموع 400 روستای استان سمنان بیش از 280 روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارد که با چالش هایی نظیر افت سفره های زیر زمینی ، خشک شدن چاهها و قناتها و چشمه ها روبرو هستند.
ادامه برداشت های بی رویه از دشت های سمنان، افت سفره های زیر زمینی، خشک شدن چاهها و قناتها و چشمه ها، ادامه خشکسالی ها و بارندگی کم از جمله چالش هایی هستند که مدیریت های مربوط باید برای حل آن ها تدابیری بیندیشند.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: 25 روستا با جمعیت بیش از 20 خانوار استان از قطعی مدوام آب و همچنین آبرسانی با تانکر رنج می برند که باید برای رفع این بحران اقدام کرد.
منصور کشاورزیان افزود: با وجود تنوع اقلیمی در سمنان حدود 90 درصد وسعت 9.7 میلیون هکتاری استان را مناطق خشک و نیمه خشک شامل می شود و منابع زیرزمینی و دشت های آن با معضل کمبود 140 میلیون متر مکعب آب مواجه است.
وی با بیان این که میزان طبیعی آب زیر زمینی استان 990 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان آب باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیر زمینی استان به شدت برهم بخورد.
وی تصریح کرد: در 10 روستای شاهرود و دامغان منابع زیرزمینی و سطحی کافی برای تامین آب وجود ندارد و اکنون هفت روستا در منطقه خارتوران شاهرود و سه روستا در جنوب دامغان با تانکر آبرسانی می شود.
کشاورزیان با اشاره به این که حیات و تداوم مشاغل روستایی مانند دامداری و کشاورزی در گرو تامین آب آشامیدنی و کشاورزی است، گفت: در 10 سال گذشته بیش از 20 هزار نفر از مناطق روستایی استان مهاجرت کردند.
وی اضافه کرد: با توجه به فقدان منابع مناسب آب سطحی و زیرزمینی، روستاهای کویری سمنان مانند سرکویر، فرینو، حجاج، خارتوران با مشکل کمبود آب مواجه است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان تصریح کرد: اکنون برای رفع مشکل کم آبی استفاده بهینه از منابع آبی موجود و اجاره چاه‌های کشاورزی مناطق روستایی در شاهرود و دامغان در اولویت کاری این شرکت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: نصب کنتور هوشمند با هدف کنترل از راه دور برای مجتمع های دامداری مناطق روستایی در نظر گرفته شده تا مقدار مصرف آب آنان کنترل شود و در زمان حاضر حدود 284 روستا و 56 آبادی زیر پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی استان سمنان قرار دارند.
کشاورزیان بیان داشت: در سال گذشته بیش از 350 انشعاب غیرمجاز آب و فاضلاب در روستاهای استان شناسایی و جمع‌آوری شده است.
میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.
استان سمنان هشت شهرستان و یکهزار و 800 واحد تولیدی و صنعتی دارد.
6026/7339

انتهای پیام /*

نوشته 25 روستای سمنان با تانکر آبرسانی می شود… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *