Home / اخبار / 22 هزار کلنی زنبور عسل در مراتع لار شمیرانات مستقر می شود…
قیمت تور استانبول

22 هزار کلنی زنبور عسل در مراتع لار شمیرانات مستقر می شود…

حسن شکری عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: همزمان با استقرار عشایر استان های تهران، مازندران، سمنان و البرز در دشت لار و برای استقرار 22 هزار کلنی زنبور عسل 110 مجوز صادر شده است.
وی بیان کرد: 61 مجوز برای زنبورداران استان مازندران و مابقی برای زنبورداران استان تهران است که بیشتر زنبورداران از عشایر این استان ها هستند.
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شمیرانات ادامه داد: ساماندهی زنبورداران در دشت لار به منظور پرورش زنبور و تولید عسل و همچنین با هدف بهره برداری بهینه و اصولی از ظرفیت های عرصه های مرتعی لار انجام شده که این اقدام نقش بسزائی در اقتصاد و معیشت بهره برداران ایفا می کند.
وی همچنین در ادامه از اجرایی شدن طرح مدیریت چرا در 70 هزار هکتار از مراتع لار خبر داد و گفت: همزمان با فصل چرای دام و کوچ عشایر به مراتع ییلاقی دشت لار، پروژه مدیریت چرا و کنترل دام در سطح 70 هزار هکتار از این مراتع آغاز شده است.
شکری خاطرنشان کرد: مراتع حوزه لار دارای ظرفیت چرای معادل 94 هزار واحد دامی است که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه ورود دام به این مراتع از پانزدهم خرداد آغاز شده و همزمان پروژه مدیریت چرا و کنترل دام نیز به عنوان یکی از اقدامات حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع در عرصه های مرتعی لار به مرحله اجرا در آمده است.
وی مراتع دشت لار را از لحاظ تنوع گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد دانست و یادآور شد: مراتع حوزه لار از لحاظ زیست محیطی بسیار ارزشمند بوده که حفظ آن از اهمیت زیادی برخوردار است که برای تحقق بخشیدن به این امر مهم حمایت همه جانبه مسئولان و دست اندرکاران را می طلبد تا با تأمین اعتبارات مورد نیاز پروژه های احیائی و حفاظتی با سرعت بیشتری در سطح این مراتع اجرا شود.
شهرستان شمیرانات دارای 140 هزار هکتار اراضی ملی است که حدود 130 هزار هکتار آن را مراتع ییلاقی (سردسیر) و میانبند (بین ییلاق و قشلاق ) تشکیل داده است.
همچنین از 15 خردادماه تا 20 شهریورماه همه ساله به مدت 100 روز عشایر استان های تهران، البرز و سمنان در مراتع وسیع دشت لار زیر سیاه چادرهای عشایری به کار تولید و زندگی عشایری مشغول می شوند.
تهرام/7243//1348

انتهای پیام /*

نوشته 22 هزار کلنی زنبور عسل در مراتع لار شمیرانات مستقر می شود… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *