Home / اخبار / ۵ نکته مهم در افزایش تولید نفت
قیمت تور استانبول

۵ نکته مهم در افزایش تولید نفت


اوپک و روسیه برای رفع نگرانی ها نسبت به رشد بیش از حد قیمت‌ها، سرگرم مذاکره برای افزایش تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز هستند.

به گزارش ایسنا، فایننشیال تایمز در گزارشی به بررسی موضوعات مهمی پرداخته که در آستانه دیدار ماه آینده تولیدکنندگان نفت در وین باید مورد توجه قرار گیرند.

چرا تولیدکنندگان اکنون درباره افزایش تولید مذاکره می‌کنند؟

افزایش قیمت‌های نفت به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه در ماه جاری تحت تاثیر دو رویداد مهم بوده است: تولید نفت در ونزوئلا که گرفتار بحران اقتصادی و سیاسی است، به شدت کاهش یافته است. همچنین دورنمای بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران که سومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است، به نگرانیهای بازار نسبت به محدود شدن عرضه افزوده است.

بنابراین در حالی که اوپک و روسیه از ابتدای سال ۲۰۱۷ برای کاهش عرضه نفت به منظور پایان دادن به اشباع عرضه همکاری کرده‌اند، تولید اکنون بسیار بیشتر از آنچه آنها در ابتدا در نظر گرفته بودند کاهش پیدا کرده است.

افزایش قیمت به سود تولیدکنندگان بزرگ نفت بوده اما آمریکایی‌ها با قیمت‌های بالاتر سوخت مواجه شده‌اند که واکنش خشمگینانه دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا را برانگیخت.

عربستان سعودی – بزرگترین صادرکننده اوپک – اگرچه قیمت‌های بالاتر را برای تامین برنامه های اصلاحات اقتصادی و اجتماعی جاه طلبانه می‌خواهد اما بعید است بخواهد خشم واشنگتن را برانگیزد به خصوص که آمریکا ایران را که بزرگترین رقیب این کشور است، هدف گرفته است.

عرضه نفت تا چه حد ممکن است افزایش پیدا کند؟

برای معامله‌گران نفت این یک سوال میلیون دلاری است. جزییات افزایش تولید احتمالا تا ۲۲ ژوئن که زمان برگزاری نشست رسمی بعدی وزیران اوپک و همچنین متحدان آنها شامل روسیه است، اعلام خواهد شد.

منابع آگاه از مذاکرات میان عربستان سعودی و روسیه، اعلام کردند رقم یک میلیون بشکه در روز مطرح است اما احتمال دارد که رقم نهایی افزایش تولید از این میزان کمتر باشد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه و خالد الفالح، همتای سعودی وی گفته‌اند همه گزینه‌ها روی میز است و هر گونه افزایش تولید تدریجی خواهد بود. این نشانه واضحی است که آنها ممکن است تمایل داشته باشند روند رشد قیمت‌ها را آرام کنند تا باعث ریزش یکباره نشود.

موسسه مشاوره “انرژی اسپکتس” برآورد کرده که این افزایش بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز خواهد بود و به این بستگی خواهد داشت که تولیدکنندگان سطح تولید کشور خاص یا اهداف گروه را مدنظر بگیرند.

آنها ممکن است از اعضای خود بخواهند تولیدشان را به اهداف اولیه نزدیکتر کنند که در این صورت افزایش تولید حداقلی خواهد بود زیرا اعضایی مانند ونزوئلا قادر نیستند درخواست افزایش تولید را اجابت کنند.

گزینه دیگر این است که کشورهایی که ظرفیت شناور دارند شکاف ناشی از کاهش تولید اعضای دیگر را پر کنند که باعث افزایش تولید و نزدیک شدن به سطح تولید هدف گذاری شده می‌شود.

به گفته آرمیتا سان در شرکت “انرژی اسپکتس”، هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است و این مذاکرات برای خروج از توافق همکاری نیست بلکه تنظیم میزان عرضه است.

چه میزان ظرفیت شناور وجود دارد؟

اینکه یک تولیدکننده اعلام کند تولیدش را افزایش خواهد داد یک مسئله است اما مسئله مهمتر این است که اوپک و متحدانش تا چه میزان ظرفیت تولید اضافی دارند.

معامله‌گران هشدار می‌دهند با افزایش تولید در نیمه دوم سال، اوپک و روسیه ممکن است ظرفیت شناور خود را پیش از اینکه بازار واقعا به آن نیاز پیدا کند، کاهش دهند.

البته اگر معامله‌گران دچار وحشت شوند که ذخایر چندانی وجود ندارد و یک اختلال عرضه دیگر ممکن است پیش بیاید در این صورت قیمت‌ها افزایش پیدا خواهند کرد.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده که تا مارس اوپک ۳.۴ میلیون بشکه در روز ظرفیت تولید شناور داشت که عربستان سعودی ۶۴ درصد از این میزان را در اختیار داشت.

اما بسیاری از معامله‌گران معتقدند زمانی که تولید کشورهایی که می‌توانند سطح تولیدشان را بدون فرسودن بیش از حد میادین‌شان حفظ کنند محاسبه شود، این رقم بسیار کمتر است.

حتی عربستان سعودی زمانی که تولیدش را برای تحت  فشار گذاشتن رقیبانش در فاصله سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ افزایش داد، هرگز از ۱۱ میلیون بشکه – که تنها یک میلیون بشکه در روز بالاتر از سطح فعلی است، فراتر نرفت.

رفتار سفته بازان در بازار چه خواهد بود؟

سفته بازان انتظار دارند روند رشد قیمت نفت ادامه پیدا کند با این حال معامله‌گران و تحلیلگران می‌گویند در صورت افزایش تولید به میزان یک میلیون بشکه در روز ممکن است برخی تصمیم بگیرند از بازار خارج شوند با این حال همچنان شماری عوامل مثبت برای افزایش قیمت‌ها وجود دارد.

اولیویه جیکوب از شرکت پتروماتریکس اظهار می‌کند فرض اصلی بر این است که عربستان اجازه خواهد داد روند افزایش قیمت‌ها ادامه پیدا کند در نتیجه این احتمال تقویت شده که قیمت‌ها سه رقمی خواهد شد. با این حال عربستان سعودی لحن خود را تغییر داده و امیدوار است این تغییر لحن روند رشد قیمت‌ها را محدود کند.

بسیاری از بانکداران می‌گویند بسیاری از سرمایه گذاران که امسال پولشان را به بازار کالاها سرازیر کرده‌اند، دید بلند مدت داشته‌اند و به دنبال حفظ سرمایه در برابر تورم هستند.

قیمت‌ها تا چه نقطه ای پیش خواهند رفت؟

قیمت‌های نفت بلافاصله پس از انتشار خبر مذاکرات عربستان و روسیه برای افزایش تولید، سقوط کردند و به پایین‌ترین حد دو هفته گذشته عقب نشینی کردند.

بانکهایی که پیش بینی خود از متوسط قیمت نفت را بالا برده بودند ممکن است تا زمان روشن شدن وضعیت افزایش تولید، مکث کنند. همه چشمها به نشست ۲۲ ژوئن دوخته شده است که وزیران انرژی کشورهای اوپک و غیراوپک دیدار خواهند کرد و احتمالا تصمیم برای افزایش تولید در این نشست گرفته می‌شود.

انتهای پیام

نوشته ۵ نکته مهم در افزایش تولید نفت اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *