Home / اخبار / یاران امام از هر گونه اقدامی که وحدت جامعه اسلامی را مخدوش می‌کند پرهیز کنند
قیمت تور استانبول

یاران امام از هر گونه اقدامی که وحدت جامعه اسلامی را مخدوش می‌کند پرهیز کنند


نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: یاران امام خمینی(ره) جهت تقویت عزت و اقتدار نظام اسلامی از هر گونه اقدامی که وحدت جامعه اسلامی را مخدوش می ‌ کند پرهیز کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در آستانه فرا رسیدن سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پاسخ به این پرسش که چه عواملی را منشاء رسیدن انقلاب امام خمینی(ره) به 40 سالگی می ‌ دانید، به خبرنگار ایسنا،  گفت: حکما می ‌ فرمایند هر حادثه ‌ ای در عالم دارای علل محدثه و علل مبقیه است و عوامل پدیدآورنده و عوامل نگهدارنده دارد و همان علل، ایجادکننده علل تداوم و بقا نیز هستند و در صورتی که به آن علل آسیب برسد، در بقا و تداوم آن پدیده نیز خلل ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در رابطه با انقلاب اسلامی همگان بر سه عامل اصلی و موثر رهبری شجاع، بیدار، قاطع و با صلابت حضرت امام خمینی(ره)، ایدئولوژی و مکتب، جامعه و ملت بزرگ ایران اسلامی تاکید دارند، عنوان کرد: این عوامل موثر و نقش آفرین که در ایجاد انقلاب بزرگ اسلامی کارساز و تعیین ‌ کننده بودند، اکنون نیز با قوت و قدرت و آگاهی و عمق بیشتری در تداوم انقلاب اسلامی تاثیرگذار و تعیین کننده هستند. البته تفسیر هر یک از عوامل یاد شده و علل و انگیزه ‌ ها و اهداف و آرمان ‌ های عمیق اسلامی و ملی خود بحث دیگری است که جداگانه باید موضوع کنکاش و ارزیابی قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در ادامه اظهار کرد: هر چه از سال ‌ های اول انقلاب اسلامی فاصله گرفته ‌ ایم چند نکته بسیار روشن ‌ تر و بر عزم و اراده و آگاهی ملت بزرگ ما افزوده شده است که یکی از بارزترین این موضوعات، دشمنی عمیق آمریکا و سردمداران استکبار و عمال مرتجع آنها در منطقه و جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در منطقه است که براساس آن روزبه ‌ روز عمق عداوت دشمن و مظلومیت اسلام و امت اسلامی و منطقه غرب آسیا روشن ‌ تر می ‌ شود.

وی به نقشه ‌ های شیطانی دشمن طی این سال‌ها اشاره کرد و گفت: هر روز نقشه ‌ های دشمن در ایجاد القاعده، داعش و وهابیت تکفیری، نفاق، فتنه ‌ های گوناگون، پایتختی قدس شریف برای غاصبان فلسطین، جنگ و خونریزی، ترور و وحشت، حمایت از تروریست ‌ ها، تحریم ‌ های ظالمانه، غصب حقوق ملت ‌ های مسلمان، حمایت از رژیم ‌ های جنایتکار و کودک ‌ کش، طرح ‌ های براندازی و تجزیه طلبی، غارت منابع و ثروت ملت ‌ های منطقه، ایجاد بازار فروش سلاح، عقب نگاه داشتن ملت ‌ ها و تحمیل قراردادهای ننگین و حمایت از دولت ‌ های سرسپرده و دیکتاتور، خشونت، وحشت، زندان، شکنجه و سایر جنایت ‌ های ضدانسانی بیشتر می ‌ شود.

وی با تاکید بر اینکه همین عوامل بر بیداری ملت ‌ های مسلمان و ملت ‌ های منطقه و مقابله آنها با سردمداران کفر و استکبار و یأس آنها نسبت به زورگویان و اعمال آنها و اتکا به ظرفیت ‌ های داخلی برای مقابله و ستیز می افزاید، گفت: نسبت به ملت بزرگ ما نیز این مفاهیم کاملا صادق است. مردم ما نیز شاهد این همه فجایع وحشیانه توسط استکبار و صهیونیسم و وابستگان آنها بوده و رنج ‌ های فراوانی را از این بابت تحمل کرده اند و عمق دشمنی آنان با مدعیان آزادی و دموکراسی بیشتر و بر پایداری آنها در راه آرمان ‌ های امام و رهبری افزوده می شود و آرمان ‌ های بلند استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی همچنان مانند ستاره ‌ ای درخشان فرا راه مکتب ما نورافشانی می ‌ کند.

امام جمعه اراک در پاسخ به این سوال که چه ویژگی یا ویژگی ‌ هایی از شخصیت امام خمینی(ره) یک شخصیت خاص و کاریزماتیک ساخته بود، گفت: امام راحل دارای امتیازاتی بود که او را در تاریخ برجسته و نقش آفرین کرده و به رهبری بی ‌ نظیر یا کم ‌ نظیر تبدیل کرده بود. امام خمینی (ره) فقیهی بزرگ، زمان ‌ شناس، حادثه شناس، بصیر، آگاه، شجاع و با صلابت و دارای روحیه عزم و اراده و ثبات قدم در راه اهداف و آرمان ‌ های الهی بود و هر جا به تشخیص می ‌ رسید بدون کوچکترین ملاحظه ‌ ای در راه اهداف اقدام می ‌ کرد و بر اساس تشخیص شرعی و تکلیف الهی و با توکل بر خداوند راه خود را انتخاب می ‌ فرمود و ملاحظه احدی را در راه تشخیص خود نمی ‌ کرد.

وی تاکید کرد: امام راحل مرد بحران ‌ ها بود و در حساس ‌ ترین بحران ‌ ها، حساس ‌ ترین و مهم ‌ ترین تصمیم ‌ ها را می ‌ گرفت و به لطف خداوند خود را به دریای طوفان ‌ ها می ‌ زد و پیروز از آن بیرون می ‌ آمد. شرح زندگی امام راحل از سال ‌ های 1340 به بعد گویای این حقیقت است.

عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت:  امام خمینی (ره) پس از ارتحال مرحوم آیت الله بروجردی (ره) خود را برای مرجعیت و زعامت حوزه علمیه قم و حوزه ‌ های علمیه داوطلب نفرمود و در مظان مرجعیت و بیت زعامت قرار نداد، گرچه زعامت علمی و فقهی و اصولی با او بود و دل ‌ ها در گرو عشق به او می ‌ تپید و بسیاری به ایشان مراجعه و از ایشان تقاضای رساله کرده و حضور در صحنه ‌ های مرجعیت را مطالبه می ‌ کردند، لیکن ایشان در این عرصه ‌ ها حاضر نشد. اما با طرح مسئله انجمن ‌ های ایالتی و ولایتی به ناگاه مانند اجداد طاهرش با قدرت تمام به صحنه آمد و نشان داد که خمینی (ره) زنده است.

وی بیان کرد: از این مرحله دیگر امام راحل همچون مالک اشتر اردوگاه امیرالمومنین علی علیه السلام پا بر رکاب زد و عرصه را بر نامردان سیاه کرد. از این مقطع تا پیروزی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و پذیرش قطعنامه و اقدامات بعدی تا وصیت نامه سیاسی و عبادی آن بزرگوار یا تعیین رهبری آینده نظام اسلامی، امام عزیز ده‌ها تصمیم بزرگ کارساز و موثر گرفتند و ده ‌ ها بار در امتحانات بزرگ تاریخی با توکل بر قوه الهی راه مجد و عزت و عظمت را پیمودند و نقشه شیاطین را خنثی کرده ‌ اند که هر یک در جای خود بسیار اعجاب‌انگیز و قابل تقدیر است.

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: اعلامیه تحریم رفراندوم ساختگی ۶ بهمن ۴۲، اعلامیه در آستانه سال ۴۳ که “ما عید نداریم و عید ما را عزا کردند” اعلامیه ایشان پس از حمله به مدرسه مبارکه فیضیه در دوم فروردین ۴۲ همزمان با شهادت امام صادق علیه السلام معروف به اعلامیه شاه دوستی یعنی غارتگری، سخنرانی امام عزیز در ۱۲ خرداد ۴۲ همزمان با عاشورای حسینی (ع)، – مقدمات کارها در این فاصله حدود 70 روزه و دستگیری امام و زندانی کردن آن حضرت تا حدود ۱۹ فروردین ۱۳۴۳ یکی از حساس ‌ ترین مقاطع تاریخ انقلاب اسلامی بود – سخنرانی پس از آزادی درباره حوادث جانکاه ۱۵ خرداد و یاد شهدای مظلوم ۱۵ خرداد ۴۲ و مباحث مربوط دیگر تا مقابله قاطع با مصوبه کاپیتولاسیون تحمیلی آمریکایی انگلیسی مهر ماه ۴۳ مجلس شورای ملی، سخنرانی اوایل آبان ۴۳ در منزلشان در اینباره و اعلامیه ‌ ای که دادند و نیز اعلامیه و سخنرانی مراجع تقلید و علمای بلاد در این مقاطع، هر یک نشان دهنده عمق بیداری و آگاهی و زمان شناسی امام نسبت به حوادث و شرایط کشور و نفوذ اجانب و بیگانگان و سلطه استبداد و استکبار و وطن فروشی و خیانت به ملت و اسلام توسط رژیم ستمشاهی و عمال او بود.

وی تصریح کرد: دوران مجدد تبعید و اقدامات امام در طول ۱۴ سال قابل توجه است. تحمل فشار رژیم بعثی صهیونیستی عراق با عنوان “یا سکوت یا هجرت از عراق” و حرکت به سمت کویت که اجازه ورود امام به خاک کویت داده نشد و ایشان سرانجام به بصره و بغداد بازگشت و تصمیم در حرکت به سمت پاریس گرفت و اعلام کرد که اگر لازم باشد فرودگاه به فرودگاه می ‌ روم و از حقوق ملت ایران و اسلام دفاع می ‌ کنم و اگر نشد یک کشتی اجاره می ‌ کنیم و در دریا داد مظلومیت اسلام و ملت اسلام را به گوش جهانیان می ‌ رسانیم.

وی عنوان کرد: این نوع اقدامات بسیار حکیمانه و قاطعانه و شجاعانه را در تاریخ کمتر دیده ‌ ایم. رژیم بعثی عراق با آنهمه خشونت در برابر اراده پولادین امام راحل چاره ‌ ای جز تسلیم نداشت و هرچه فشار و تهدید و ارعاب و محدودیت ایجاد کرد چیزی جز رسوایی و تباهی عاید او نشد.

امام جمعه اراک در ادامه گفت: یادمان هست که در روز ۲۱ بهمن ۵۷ وقتی اعلامیه و تهدید حکومت نظامی و تشدید مقابله با مردم عنوان و اعلام شد که مردم نباید از منزل خارج شوند و از ساعت 4.5 بعدازظهر با هرگونه عبور و مرور با شدت برخورد خواهد شد، این امام بود که فرمان می ‌ داد این طلسم باطل باید بشکند و اعلام کرد که نترسید همه از خانه بیرون بریزید.

وی گفت: تعیین شورای انقلاب و دولت موقت و نخست وزیر و رفراندوم جمهوری اسلامی ایران یا صدور اعلامیه هایی از جمله اعلامیه ۲۹ فروردین ۱۳۵۸ در حمایت از ارتش و بقای ارتش جمهوری اسلامی ایران یا اعلامیه تایید سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا اعلامیه در تأسیس مجلس خبرگان قانون اساسی، هر یک گام ‌ های بلندی بود که به ثبات و تداوم و بقای نظام اسلامی و تثبیت نظام و مهندسی راه و نقش آینده شکل گیری جمهوری اسلامی ایران، تدوین قانون اساسی و نهادهای برخاسته از آن منتهی شد.

وی عنوان کرد: امام راحل در دوران ۱۰ سال و چند ماه راهبری انقلاب در تمامی زمینه ‌ های عزت و شرف ملت بزرگ ما گام ‌ های بلندی برداشت و در دوران جنگ تحمیلی با صلابت بی ‌ نظیر، ملت را برای مقابله با توطئه ‌ ها بسیج کرد و هرگز احساس ضعف و سستی در برابر دشمن به خود راه نداد که خود کتاب بزرگ دیگری از زندگی پر افتخار اوست. جالب آن است که امام در تمامی این مراحل خود را خدمتگزار ملت و اسلام و نوکر مردم می ‌ دانست و کوچکترین توقع و انتظاری از احدی نداشت.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی در بخش دیگری از این گفت ‌ وگو درخصوص بزرگترین رسالت یاران و نزدیکان امام خمینی (ره) بویژه در شرایط فعلی گفت: به نظرم آنچه را که قرآن کریم در رابطه با یاران پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) در سوره مبارکه فتح می ‌ فرماید و چند شاخصه و ویژگی که از آن یاران باوفای صدرنشین غار حرا می ‌ گوید، می ‌ تواند برای همه ما چراغ راه باشد.

وی با اشاره به دو ویژگی مهم به استناد قرآن کریم، گفت: در آیه شریفه (محمد رسول الله و الذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم) همراهان واقعی و یاران صمیمی آن حضرت چند ویژگی دارند که دو ویژگی مهم آنها عبارت است از “اشداء علی الکفار” و همچنین “رحماء بینهم”.

وی با تاکید بر اینکه یاران آن حضرت در برابر دشمنان شدید و سازش ناپذیر و در برابر دوستان رحیم و مهربانند ، عنوان کرد: آری امروز نیز یاران خمینی کبیر(ره) باید در برابر دشمنان “کالزبر الحدید” (مانند پاره ‌ های آهن) قاطع، شجاع، مصمم و سازش ناپذیر و در برابر دوستان مهربان و با رأفت و رحمت و محبت اسلامی و ناصح امین باشند و از هرگونه اقدامی که وحدت جامعه اسلامی را مخدوش می ‌ کند پرهیز کنند. در برابر دشمنان قاطع و با صلابت و در برابر دوستان صمیمی و اهل رحمت و رافت و محبت تا روز به روز عزت و اقتدار جامعه اسلامی افزوده شود و دشمنان در برابر اقتدار امت اسلامی مایوس شوند.

امام جمعه اراک تاکید کرد: جامعه اسلامی و رهبران دلسوز دنیای اسلام باید برای آینده دنیای اسلام نقشه راه روشنی ترسیم و برای تحقق آن تدابیر لازم را اتخاذ کنند و در راه آرمان ‌ های بزرگ اسلامی برنامه ‌ ریزی، چاره اندیشی و تدبیر کنند. باید بسترهای لازم برای حاکمیت مجدد اسلام و فرهنگ و تمدن اسلامی ایجاد شود و نظام حکمرا نی شایسته و شایستگان با تکیه بر معارف حقه اسلام دنبال شود. همچنین باید در برابر توطئه ‌ های جهان خواران راه مجد و عظمت اسلامی که از درون معارف اسلامی برخاسته و مبتنی بر قرآن و سنت و سیره معصومین(ع) و نهج البلاغه شریف و صحیفه مبارکه سجادیه است در تمامی ابعاد و محتوای الهی و انسانی آن تبیین و تدوین و تنظیم شود و مکتب آینده بشریت باشد. همه باید برای حاکمیت اسلام ناب مجاهدت کنند و در راه خداوند ساعی و کوشا باشند و فریب دغلکاران و شیادان را نخورند.

آیت الله دری نجف آبادی در پاسخ به این سوال که حفظ حرمت بیت حضرت امام خمینی(ره) بر عهده چه کسانی است و این ضرورت به چه میزان احساس می شود؟ گفت: باید از میراث گرانبهای امام راحل در تمامی عرصه ‌ ها صیانت، پاسداری و حفاظت شود و باید در راه بهره ‌ مندی هرچه بیشتر جوامع اسلامی و ملت بزرگ‌مان از آن همه آثار ارزشمند، کوشا باشیم.

وی با تاکید بر اینکه میراث امام ابعاد بسیار گرانبها و گران ‌ سنگ ی دارد و هر گونه غفلت و جهالت در این رابطه ظلم بزرگی به همگان خواهد بود، عنوان کرد: راه، اصول، خط، وصیت ‌ نامه سیاسی عبادی امام(ره)، قانون اساسی به عنوان یادگار ارزشمند ایشان، سخنان حکمت آمیز و سیره عزت آفرین و کلام دلنشین و خانواده محترم آن بزرگوار و مرقد نورانی او و یارانش و میراث ارزشمند ولایت فقیه، فقه سیاسی اسلام و روزهای گرانسنگ قدس و ۲۲ بهمن و سایر ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی و ۱۴ و ۱۵ خرداد و صیانت از قدس شریف و پیام ‌ های امام به حجاج بیت الله الحرام و اخلاق کریمه جهاد اکبر و جهاد اوسط و جهاد اصغر و تمامی محکمات، حتما باید با قاطعیت و صلابت هر چه بیشتر حفظ و نگهداری شود و از هرگونه توجیه ‌ های سلیقه ‌ ای، توهین، تحقیر، جعل و اعمال نظر و مرض مصون مانده و برای همگان تفسیر شود و مهمتر از همه در عرصه ‌ های عمل با زهد و ساده ‌ زیستی و قناعت و وحدت کلمه به نسل امروز و فردا منتقل شود.

امام جمعه اراک در ادامه گفت: البته از همه مهمتر پیاده کردن مبانی و اهداف آن بزرگوار در عرصه ‌ های جهاد و اجتهاد و حوزه ‌ ها و دانشگاه ‌ ها و مراکز دینی و سیاسی و اجتماعی و جامعه و صدا و سیماست. این مفاهیم بلند و آسمانی باید تقریر و تحریر یابد و راه های عملیاتی کردن آنها هموار شود.

وی در ادامه تاکید کرد: در این مسئله نباید تردید کرد که گفتمان انقلاب اسلامی و آرمان ‌ ها و اهداف متعالی آن بزرگترین، عمیق ‌ ترین و ارزشمندترین گفتمان غالب در جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه در دهه ‌ های اخیر بوده، هست و خواهد بود. باید تمامی گفتمان ‌ های سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی دیگر در جهت تبیین و تحکیم و تقویت این گفتمان غالب و الهی، کارساز، نقش آفرین و تحول آفرین باشد.

آیت الله دری نجف آبادی عنوان کرد: در سایه برکات و ثمرات این گفتمان حیات بخش و احیاگر و زندگی ساز و تحولات ناشی از آن، ده ‌ ها و صدها گفتمان دیگر در ابعاد مختلف و در حوزه ‌ های گوناگون پدید آمده و تحولات شگرفی در حوزه ‌ ها و دانشگاه ‌ ها و مراکز علمی و فرهنگی و سیاسی منطقه و جهان پدیدار شده و سرفصل نوینی در تاریخ بشریت و ایران و اسلام رقم خورده و قدرشناسی از این موضوع مهم و پاسداری و صیانت از آن بسیار ضروری و لازم است.

وی تصریح کرد: همگان باید جهت تحقق این رسالت بزرگ اقدام کنند و با عزم و اراده الهی و اهتمام همه جانبه برای حاکمیت دین خداوند متعال و امت واحده اسلامی و جامعه ‌ ای ولایت ‌ مدار، تقوا محور، توحیدمحور، عدالتخواه و توسعه یافته بر مبنای مفاهیم عالی اسلامی و ارزش ‌ های ولایی و اخلاق کریمه و آداب حسنه و کرامت انسان ‌ ها و حریت و آزادگی، امانت ‌ داری، مسئولیت پذیری، عشق به حق و ایمان به وحی، جهاد در راه خداوند، فداکاری در راه عزت و اقتدار امت اسلامی، گسستن زنجیرهای بردگی و بندگی طاغوت ‌ ها و مستکبران، آزادی سرزمین ‌ های اسلامی و قدس شریف و برابری و برادری، عدالت، مساوات، انصاف، نوعدوستی و مانند آن مجاهدت کنند.

امام جمعه اراک ادامه داد: این مفاهیم بلند و ده‌ها و صدها مفهوم و محتوای متعالی دیگر باید چراغ راه و موضوع سخن و گفتمان غالب و مفهوم و معنای زندگی را تشکیل بدهند و بسازند و بسترهای لازم برای حیات طیبه اسلامی فراهم شود و امت ابراهیم سامان پذیرد، امت قائم به حق آمر به معروف و ناهی از منکر شکل بگیرد. زمینه ظهور منجی جهان بشریت و عدالت جهانی فراهم شود و اراده و مشیت الهی در پیروزی حق و نابودی باطل هموار شود و عنایات و امدادهای غیبی خداوند بر بشریت دوچندان نازل شود. شرارت خانه نشین شود و عدالت و تقوا و کرامت و شایستگی و اخلاق، آزادی و آزادگی، سرمایه زندگی جوامع اسلامی و نورافشان راه باشد.

وی در پایان تصریح کرد: رسالت ما در این عرصه بزرگ بسیار سنگین، و لطف خداوند منان بسیار عمیق و گسترده است.

نوشته یاران امام از هر گونه اقدامی که وحدت جامعه اسلامی را مخدوش می‌کند پرهیز کنند اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *