Home / اخبار / کاخ موزه تکفور استانبول
قیمت تور استانبول

کاخ موزه تکفور استانبول

کاخ موزه تکفور استانبول
Tekfur Palace Museum

تور استانبول فرصت خوبی برای بازدید از کاخ های تاریخی ترکیه است که این روزها اکثرا تغییر کاربری داده اند و موزه های دیدنی تبدیل شده اند . کاخ موزه تکفور استانبول یکی از این کاخ هاو موزه های استانبول است که کاربرد آن در طی سالها ، تغییر کرده است . این کاخ امپراطوری روم شرقی که آن را کاخ پورفیروگنیتوس نیز می نامند در اطراف دیوارهای شهر میان اِدیرنِکاپه و اِیریکاپه واقع شده است . جزئیات ساخت این بنا یعنی اینکه توسط چه کسی ، در چه زمانی و برای چه کسی ساخته شده است نامشخص می باشد اما در زیر میتوانید با برخی ویژگی های این کاخ آشنا شوید .
کاخ موزه تکفور استانبول

کاخ موزه تکفور استانبول

کاخ موزه تکفور استانبول در سالهای مختلف نقش های مهمی را بر عهده داشته است و در تاریخ دنیا از این کاخ به عنوان تنها کاخ موجود از زمان امپراطوری روم شرقی و نمونه ای از سبک معماری بیزانس یاد می شود . خرابه های اطراف این قصر بر این موضوع اشاره دارند که این بنا تنها یک قصر نیست بلکه قسمتی از یک مجموعه کاخ می باشد . در حالت کنونی این قصر متشکل از یک سازه سه طبقه بدون سقف است . در قرن شانزدهم یک سقف جدید برای این قصر ساخته شد ولی در قرن هفدهم از بین رفت . این کاخ در طول اوایل قرن بیستم در ویرانی به سر برده ولی از سال 1955 تا 1970 بازسازی شد . این موزه مابین اِدیرنِکاپه و اِیریکاپه در کنار حصاری که به موزه کاریه می رسد واقع شده است .

Tekfur Palace Museum

Tekfur Palace Museum

سالهاست که نام اولیه این کاخ هنوز کاملا مشخص نشده است . نام تکفور را عثمانی ها بر این بنا نهادند . در گذر تاریخ این کاخ توسط شهرداری فاتیح مورد توجه قرار گرفته بوده و هنوز هم به عنوان یک ساختمان سه طبقه بدون سقف پابرجا می‌باشد . موزه تکفور دارای یک زیرزمین ۱۷ متری است که به حیاط جلویی با ۴ قوس بزرگ باز می‌شود . این زیرزمین به ۱۲ بخش تقسیم میشود و هر کدام با غرفه‌هایی پوشانده می‌شود که هر کدام دارای کابینت‌های سنگی هستند . گلدان‌ های تزیینی جلوی کاخ تکفور از آجر قرمز و سنگ‌های سفید ساخته شده ‌اند که بسیار تماشایی اند . نمونه های این هنر تزیینی اغلب در بلغارستان و شبه جزیره بالکان دیده می‌شود .

Tekfur Palace Museum

Tekfur Palace Museum

تاریخچه موزه تکفور و تغییرات آن در گذر زمان ، بسیار جالب است . موزه تکفور که از دیدنی های استانبول است در اصل به عنوان یک کارگاه کاشی در قرن ۱۸ مورد استفاده قرار می‌گرفته که کاشی‌های دیوار تولید شده در کاخ تکفور هنوز در بسیاری از مساجد استانبول قرار دارند . پس از فتح قسطنطنیه برای ماندن و بعدها به عنوان پناهگاه استفاده می‌شد و در سال ۱۸۶۵ طبقه متوسط پایگاه غیرنظامی شد . در قسمت جلوی موزه تکفور ، یک حیاط کوچک قرار دارد که در قرن چهاردهم ساخته شده است . در قسمت جنوبی حیاط نیز یک اتاق قرار دارد که به نظر باستان شناسان یک کلیسا با نقوش و عناصر مذهبی بوده است که چیز زیادی از آن باقی نماده است . طبقات بالا و زیر زمین کاخ برای اهداف کاری مورد استفاده قرار می گرفته است و طبقه وسط برای اقامت افراد استفاده می شده است .

موزه تکفور استانبول

موزه تکفور استانبول

دسترسی به کاخ موزه تکفور استانبول :

برای رفتن به کاخ موزه تکفور میتوانید از مترو استانبول استفاده کنید و با سوار شدن در خط مترو M2 ، در ایستگاه شیشانه که در انتهای خیابان استقلال است از مترو خارج شوید .  بازدید از موزه ی تاریخی تکفور رایگان است .

آدرس موزه تکفور استانبول : Şişhane Caddesi Edirnekapı, Fatih İstanbul

The post کاخ موزه تکفور استانبول appeared first on TurkeyHotel.ir.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *