Home / اخبار / پیش نویس دستورالعمل راهبری شرکتی در بورس تهیه شد…
قیمت تور استانبول

پیش نویس دستورالعمل راهبری شرکتی در بورس تهیه شد…

نخستین پیش‌نویس دستورالعمل راهبری شرکتی در سال 1392 با همکاری شرکت بورس و اوراق بهادار تهران تهیه و پس از بررسی در کمیته استانداردها و آموزش سازمان بورس و اوراق بهادار برای نظرخواهی عمومی منتشر شد.
به گزارش ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، میثم قاسمی روز شنبه اظهار داشت: نسخه دوم با در نظر گرفتن اصلاحات و پیشنهادهای فعالان بازار که در سال 1392 در خصوص پیش‌نویس اولیه ارائه شده بود، پس از بررسی در کارگروه راهبری شرکتی با حضور نمایندگانی از وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان حسابرسی، بیمه مرکزی، صنعت بانکداری، صنعت بیمه، برخی از حسابرسان معتمد سازمان و بخش خصوصی، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران و رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهیه شده است.
وی با بیان اینکه در سال‏های اخیر، راهبری شرکتی به یکی از جنبه ‏های اصلی و پویای دنیای تجارت تبدیل شده و توجه به آن به طور چشمگیری رو به افزایش است، افزود: امروزه ایجاد اعتماد و درستی کسب و کار ابزارهای ضروری برای جذب سرمایه‌گذاران به شمار می‌رود.
قاسمی ادامه داد: از طرف دیگر، انجام فعالیت‌های تجاری و اقتصادی، شامل مجموعه‌ای از مسوولیت‌ها در قبال جامعه، چالش‌های متعدد در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، اخلاقی و زیست محیطی، حقوقی و … است.
به گفته وی، راهبری شرکتی به معنی تنظیم روابط ذی‌نفعان شرکت شامل سهامداران خرد، سهامداران عمده، سهامداران نهادی، مدیران اجرایی، اعضای هیات‌مدیره، پرسنل شرکت، دولت و قانون‌گذاران است.
قاسمی توضیح داد: در راهبری شرکتی، روابط به‌گونه‌ای تعریف می‌شود که همگی ذینفعان احساس کنند سیستم مدیریت واحد تجاری به درستی و صحت عمل می‌کند و منافع همه افراد را در نظر دارد.
رییس اداره امور حسابرسی و گزارشگری مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: با توجه به ماهیت هدایتی، نظارتی و کنترلی راهبری شرکتی در تصمیم‌سازی و اجرا و نقش قابل توجه در خلق ارزش برای تمام ذی‌نفعان، پیاده‌‌سازی راهبری شرکتی در راستای افزایش شفافیت، ایفای مسوولیت پاسخگویی و ارتقای سطح کارآیی و اثر بخشی عملیات به مهم‌ترین دغدغه‌ مراجع مختلف نظارتی و اجرایی تبدیل شده است.
قاسمی با اشاره به اینکه تدوین ساز و کاری نظام‌مند، در بستری قانونی برای پیاده ‌سازی رویه‌های راهبری شرکتی از سال‌های گذشته مد نظر هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است، افزود: در این سال‌ها، دستورالعمل کنترل‌های داخلی، منشور کمیته حسابرسی و منشور حسابرسی داخلی در سال 1391 به تصویب هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار رسیدند که تا حدی بستر پیاده‌سازی دستورالعمل راهبری شرکتی را آماده کردند.
به گفته قاسمی، در این پیش‌نویس به موضوعات قابل‌توجهی در بحث اعضای هیات مدیره و استقلال اعضای هیات مدیره، پاسخگویی و افشای اطلاعات، مجامع عمومی صاحبان سهام پرداخته شده است.
وی از تمامی مدیران شرکت‌های بورسی و فرابورسی، شرکای موسسات حسابرسی معتمد سازمان، استادان دانشگاه و دانشجویان و دست‌اندرکاران بازار سرمایه کشور، سهامداران و دیگر ذینفعان دعوت کرد تا در این نظرخواهی شرکت و دیدگاه های و پیشنهادهای اصلاحی خود را تا ششم تیر امسال از طریق شماره دورنگار 02188671575 یا آدرس ایمیل CorporateGovernance@SEO.IR به سازمان بورس ارسال کنند.
اقتصام**6984**1569

انتهای پیام /*

نوشته پیش نویس دستورالعمل راهبری شرکتی در بورس تهیه شد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *