Home / اخبار / پیشنهاد 200 میلیون یورویی همکاری خودروساز سوئدی به ایران…
قیمت تور استانبول

پیشنهاد 200 میلیون یورویی همکاری خودروساز سوئدی به ایران…

به گزارش ایرنا، برخی آمارها نشان می دهد ایران در سال 2003 و 2004 میلادی به ترتیب بیست و یکمین و بیست و هشتمین کشور صادرکننده کالا به سوئد به شمار می رفت اما یک سال بعد (2005) کشورمان از فهرست 30 صادرکننده برتر به این کشور حوزه اسکاندیناوی خارج شد.
در چند سال گذشته که تحریم ها مانع رونق روابط خارجی ایران می شد، مبادلات تجاری ایران و سوئد به یک چهارم کاهش یافت و از 10 میلیارد کرون (یک میلیارد و 100 میلیون دلار) به حدود 2 میلیارد و 500 میلیون کرون (282 میلیون دلار) رسید.
از طرف دیگر، آمارهای انتشار یافته از میزان مبادلات 2 کشور در سال 2014 میلادی (پیش از امضای توافق هسته ای برجام) تفاوت چشمگیری را بین صادرات ایران به سوئد و واردات از آن کشور نشان می دا؛. به طوری که از حدود 345 میلیون دلار مبادلات تجاری در آن سال، 14 میلیون 666 هزار دلار سهم صادرات ایران به سوئد بود اما واردات از آن کشور 330 میلیون و 150 هزار دلار ارزش داشت.
بخشی از همکاری های 2 کشور در زمینه صنعت خودروسازی تجاری است.
همکاری شرکت های سایپادیزل ایران و ولوو سوئد در 30 سال گذشته با وجود فراز و نشیب ها بادوام بوده است که به گفته مسئولان، دلیل اصلی آن کیفیت بالای خودروهای تولیدی و سازگاری آن با شرایط ایران است.
به گفته «رسول محمدصادقی» مدیرعامل شرکت سایپادیزل، کامیون های تولیدی این شرکت سوئدی علاوه بر ایمنی و کیفیت بالا، سوخت کمی مصرف می کند و با شرایط مختلف آب و هوایی ایران (سرما، گرما، شرجی و …) سازگاری زیادی دارد.
در همین پیوند، امروز (چهارشنبه) برخی مدیران شعبه خاورمیانه شرکت ولوو (موسوم به VOLVO Construction Equipment) با «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران دیدار و برای تامین بخشی از ماشین آلات معدنی کشورمان اعلام آمادگی کردند.
این، در حالی است که در پی تصمیم هجدهم اردیبهشت ماه آمریکا برای خروج از برجام، برخی شرکت های غربی در ادامه همکاری با ایران مردد شده اند.
بر پایه گزارش سازمان گسترش و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، مدیر فاینانس و بازرگانی ولوو در این دیدار گفت: ضمانت ایمیدرو برای همکاری با شرکت های ایرانی در تامین ماشین آلات معدنی مورد تایید و پذیرش این شرکت است.
وی سه گزینه مختلف برای ادامه همکاری را ارایه و اضافه کرد: این گزینه ها شامل ضمانت وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی یا ارائه از سوی ایمیدرو است که مورد پذیرش ولوو قرار دارد.
«در مدل های همکاری ولوو با ایمیدرو، در مورد پرداخت ها و به طورکلی در بخش مالی از یورو به عنوان ارز مورد تایید استفاده می شود».
این مقام شرکت ولوو اضافه کرد: در گام نخست می توان همکاری 200 میلیون یورویی با ایمیدرو را عملی کرد و پس از آن سقف همکاری 2 طرف را افزایش داد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار گفت: تامین ماشین آلات معدنی با توجه به مستهلک شدن این تجهیزات و نیاز معادن کشور ضروری است.
ولوو از بزرگ ترین سازندگان تجهیزات معدنی و راهسازی در جهان است.
شعبه خاورمیانه این شرکت در سال 2017 به فروش هفت میلیارد و 600 میلیون دلاری دست یافت. این رقم در سال 2016 میلادی پنج میلیارد و 700 میلیون دلار بود.

اقتصام*3065*1961*

انتهای پیام /*

نوشته پیشنهاد 200 میلیون یورویی همکاری خودروساز سوئدی به ایران… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *