Home / اخبار / واکسیناسیون دام ها در مراتع زنجان اجرا می شود…
قیمت تور استانبول

واکسیناسیون دام ها در مراتع زنجان اجرا می شود…

محمدباقر حاج کاظمی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اکیپ های دامپزشکی از بخش خصوصی و دولتی هستند که عملیات واکسیناسیون علیه بیماری های آبله، شاربن، تب برفکی و بروسلوز را انجام می دهند.
به گفته وی، این اکیپ ها در مراتع ییلاقی ماهنشان و طارم عملیات واکیسناسیون را انجام می دهند.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان اظهار کرد: با توجه به کوهستانی و سخت گذر بودن مراتع ییلاقی استان این اکیپ ها واکسیناسیون دام ها در ییلاقات طارم را انجام داده اند و در ییلاق تخته یورد شهرستان ماهنشان نیز در حال اجرا است.
حاج کاظمی با بیان اینکه بیماری بروسلوز مشترک بین انسان و دام است، افزود: این بیماری از دام به انسان منتقل می شود مثل هاری، سیاه زخم، سل، کیست هیداتید یکی از این بیماری ها که فوق العاده عفونی و قابل انتقال است.
وی ادامه داد: بیماری بروسلوز یا تب برفکی در نوع انسانی آن، به علت ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی و از دست رفتن ارزش اقتصادی دام های مبتلا می شود.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان به بیماری شاربن یا سیاه زخم اشاره کرد و گفت: این بیماری، از بیماری‌های مشترک انسان و دام و فوق‌العاده خطرناک است.
حاج کاظمی اظهار کرد: این بیماری در 90درصد موارد موجب مرگ دام ها شده و گزش حشرات و تماس با خون و لاشه دام‌های تلف شده و پوست آلوده از جمله راه‌های انتقال بیماری در انسان است.
وی افزود: ﺑﻴﻤﺎﺭی ﺁﺑﻠﻪ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﺑﺮﻭﺯ ﺩﺭ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﺩﺍمی ﺣﺴﺎﺱ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻭﺍﮔﻴﺮﺩﺍﺭ، ﺷﺪﻳﺪ ﻭ ﻏﺎﻟﺒﺎﹰ ﻛﺸﻨﺪﻩ برای سن پایین است.
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان گفت: ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﺗﻨﻔﺲ ﻋﺎﺩی ﺗﺮﻳﻦ ﺭﺍﻩ ورود ﻭﻳﺮﻭﺱ ﺁﺑﻠﻪ بوده ﺧﺮﺍﺷ های ﭘﻮﺳﺘی ﻭ ﻧﻴﺶ ﻛﻨﻪ ﻫﺎ ﻧﻴﺰ ﻣـی ﺗﻮﺍﻧد از جمله این راه ها باشد.
حاج کاظمی ادامه داد: تب برفکی هیچ راه درمانی ندارد و دامداران باید برای در امان ماندن دام‌های سالم از این بیماری رعایت موارد بهداشتی، قرنطینه و ضدعفونی کردن محوطه نگهداری دام‌ها را جدی بگیرند.
به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین آمار، استان زنجان یک میلیون راس دام سبک (گوسفند) و 180 هزار راس دام سنگین (گاو ) دارد.
7325/8068

انتهای پیام /*

نوشته واکسیناسیون دام ها در مراتع زنجان اجرا می شود… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *