Home / اخبار / هیزم های سرخی که تولید ثروت کرد…
قیمت تور استانبول

هیزم های سرخی که تولید ثروت کرد…

سرزمین پهناور ایران گنجینه‌ای غنی از ذخایر زیستی گونه‌های نادر و کمیاب جهان است که نمونه ای از آن بید قرمز یا بید سرخ است که تا سال 75 این گیاه در کشور به دلایلی ناشناخته مانده بود و تنها کاربرد این گونه گیاهی ارزشمند در تامین هیزم ساکنان بومی منطقه یعنی محلات بود.
ببد قرمز در بسیاری از کشورها مصارف متنوع و کاربردهای متعددی دارد و به دلیل خواص درمانی و به عنوان گیاهی ارزشمند مورد استفاده قرار می گیرد.
برای نخستین بار یک کارآفرین محلاتی به ارزش بید قرمز پی برد و با نگرشی نو توانست ارزش افزوده این گونه گیاهی را کشف و در حوزه اشتغالزایی و تولید ثروت طرحی نو دراندازد.
این بهره بردار گل و گیاه محلات تصمیم گرفت از درختچه های بید قرمز محلات، برای توسعه اشتغال و کارآفرینی و در نهایت صادرات خارجی بهره برداری کند.
درختچه بید قرمز محلات با همت این کارآفرین به بازار گل آمستردام معرفی شد و در بازار بورس آن به نام محلات ثبت و برای این گیاه شناسنامه بین المللی نیز صادر شد.
نمایان شدن ارزش درختچه بید قرمز موجب شد سطح زیر کشت، تولید و صادرات این محصول افزایش یابد و اینک این گونه گیاهی به منبعی دراشتغالزایی و رونق اقتصادی در روستای بزیجان محلات تبدیل شود که مصداقی بارز از اقتصاد مقاومتی است.
100 خانوار در روستای بزیجان و سه روستای اطراف به طور دائم به تولید این نوع درختچه زینتی در محلات مشغول هستند و تولید این محصول در هر هکتار برای سه نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.
با خرید محصول برداشت شده بید قرمز، زمینه اشتغال هشت هزار نفر روز فراهم شده است و این افراد در رسته های مختلف کاری در حوزه کشت، بسته بندی و آماده سازی محصول برای صادرات فعالیت دارند.
صادرات بید قرمز شهرستان محلات سالانه بیش از پنج میلیون دلار ارز عاید کشور می کند و می طلبد با حمایت سطح زیر کشت، تولید و صادرات این محصول افزایش یابد.
بید قرمز تنها یکی از نمونه ذخایر ارزشمند گیاهی این کشور پهناور است که با نگاهی نو، فرصت بلوغ و ظهور یافته و می توان با اندکی مطالعه و تیزهوشی نمونه های فراوانی را در مسیر کارآفرینی و اشتغال به کار گرفت.
اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد درون‌زا و برون‌نگر است و باروری مولفه های این اقتصاد نیروی انسانی کارآفرین با انگیزه های نو را طلب می کند ، بید قرمز امروز حرف های زیادی را در درآمدزایی و پویایی اقتصادی برای گفتن دارد و امید است که ایده های جدید در سایه حمایت و توجه یکی پس از دیگری جامه عمل به تن کنند و به عنوان بازوهای توانمند اقتصادی رخ بنمایند.
7277/

انتهای پیام /*

نوشته هیزم های سرخی که تولید ثروت کرد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *