Home / اخبار / مسجد ایاصوفیا استانبول
قیمت تور استانبول

مسجد ایاصوفیا استانبول

مشاهده مسجد ایاصوفیا استانبول

مسجد ایاصوفیا استانبول (درلغت بمعنای “حکمت مقدس”) یک کلیسای پدرسالاری یونانی برای مسیحیت ارتودوکس بود،که بعدها تبدیل به یک مسجد باشکوه شد، وهم اکنون یک موزه در شهر استانبول ترکیه است.

مسجد ایاصوفیا استانبول

مسجد ایاصوفیا استانبول

(موزه ایاصوفیه). اولین کلیسای جامع مسیحی امپراطوری روم، از زمان ساختش در 537 سال بعدازمیلاد مسیح، تا سال 1453، بعنوان کلیسای جامع ارتودکس شرقی و مسند پادشاهی قسطنطنیه بکار میرفت، البته بجز سالهای بین 1204 تا 1261 که توسط جنگجویان جنگ صلیبی چهارم تبدیل به کلیسای جامع کاتولیکی رومیان تحت امپراطوری لاتین شد.

این ساختمان سپس از29 می 1453 تا 1931  تبدیل به مسجد عثمانیان شد. بعدها این بنا از رهبانیت خارج و در 1 فوریه 1935 بعنوان موزه بازگشایی شد. این بنا که خصوصا بخاطر گنبد بزرگش معروف است بعنوان نمونه ای از معماری روم شرقی درنظر گرفته می شود وگفته می شود که تاریخ هنرمعماری رادگرگون ساخته است. این مکان تقریبا هزار سال بعنوان  بزرگترین کلیسای جهان بود تا اینکه کلیسای جامع سویل در سال 1520 تکمیل شد.

 

مسجد ایاصوفیا استانبول

ساختمان کنونی ابتدا بعنوان کلیسا بین سالهای 532 تا 537 بدستور امپراطوری روم شرقی “جاستین اول”  ساخته شد، و سومین کلیسای علوم مقدس بود که احداث شد، دوکلیسای قبلی توسط اشغالگران تخریب شده بودند. این بنا توسط ریاضی دانان یونانی “ایزیدور ملیتوس” و “آنتمیوس ترالر” طراحی شده است. این کلیسا به حکمت خداوند، پیامبر، شخص دوم ثلاثیت اهدا شده است. وجشن پیروان آن در 25 دسامبر،روز جشن حلول  پیامبر در مسیح گرفته میشود. اگرچه این کلیسا گاهی  “سانتا صوفیا” خوانده میشود(چراکه بعد صوفیا شهید محراب نامگذاری شده)،اما واژه “صوفیا” از نظراملائی و آواشناسی درزبان یونانی لاتین بمعنای فرزانگی است، و اسم کامل آن در زبان یونانی

Ναός της Αγίας του Θεού Σοφίας, Naos tēs Hagias tou Theou Sophias

بمعنای عبادتگاه حکمت مقدس خداوند است.

این کلیسا دارای مجموعه بزرگی از آثارباستانی وعتیقه جات است که درمیان آنها، یک شمایل متری(49 فوتی) نقره از حضرت مسیح دیده میشود.این ساختمان که حدود هزارسال نقطه کانونی کلیسای اورتودکس شرقی بوده، شاهد انزجار پادشاه “میشل1 سرلئوس” از بخشی از “هامبرت” از “سیلوا کاندیدا”، فرستاده سیاسی پاپ “لئوچهارم”درسال1054 بوده ،عملی که عموما بعنوان شروع جدایی شرق و غرب درنظر گرفته می شود.

مسجد ایاصوفیا استانبول

مسجد ایاصوفیا استانبول

درسال 1453 قسطنطنیه توسط امپراطوری عثمانی بوسیله فاتحی بنام محمد فتح شد، که دستورداد این کلیسای ارتودوکس به یک مسجد تبدیل شود. اگرچه قسمتهای زیادی از شهر قسطنطنیه تخریب شد، اما کلیسای جامع با اختصاص مقداری بودجه به آن ابقا شد. با این وجود ،این کلیسای جامع مسیحی تاثیر زیادی برروی فرمانروایان جدید عثمانی گذاشت و آنها تصمیم گرفتند آن را تبدیل به مسجد کنند.

زنگها، محراب، شمایلهای حضرت مسیح ، و دیگر آثار مقدس تخریب شدند و کاشی هایی که نقش عیسی و مادرش مریم، روحانیون مسیحیت و فرشتگان را داشتند تخریب شدند و یا رویشان با گچ پوشانده شد. واشکال اسلامی نظیر محراب، منبر و 4مناره اضافه شدند. این بنا تا سال 1931 مسجد باقی ماند بعدازآن بمدت 4 سال به روی عموم بسته شد.

سپس در 1935 بعنوان موزه توسط جمهوری ترکیه بازگشایی شد. ایاصوفیه از سال 2014 دومین موزه پربیننده ترکیه بوده است، وتقریبا 3.3 میلیون بازدیدکننده درسال داشته است. برطبق اطلاعات بدست آمده از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، ایاصوفیه درسال2015  پربازدید ترین جاذبه گردشگری ترکیه شناخته شده است.

این مکان از اولین تغییرش تا ساخت مسجد مجاورش بنام سلطان احمد ( مسجد آبی استانبول) درسال 1616، بعنوان مسجد اصلی استانبول بوده است. معماری روم شرقی ایاصوفیه الهام بخش بسیاری از مساجد دیگر عثمانی نظیر مسجد فوق الذکر، مسجد شاهزاده، مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا، و مجموعه چیلیک علی پاشا بوده است.

نوشته مسجد ایاصوفیا استانبول اولین بار در تور استانبول|تور کیش|تور تایلند|تور مالزی|تور دبی|تور تفلیس| آرشین پرواز پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *