Home / اخبار / مرمت مسجد دروازه دزفول به کجا رسید؟
قیمت تور استانبول

مرمت مسجد دروازه دزفول به کجا رسید؟


معاون میراث‌فرهنگی مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان گفت: مرمت مسجد دروازه دزفول پیشرفت خوبی داشته و مرحله اول مرمت آن به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، «مرجان شوشتری» اظهار کرد: مسجد تاریخی دروازه دزفول یکی از بناهای ارزشمند تاریخی و ثبت‎ شده در فهرست آثار ملی ایران است که با تأمین اعتبار از سوی هیئت امنای این مسجد و نیز خیرین محل تحت نظارت میراث فرهنگی در حال مرمت است. 

وی عمده‎ترین مشکل این بنا را رانش دیوار شرقی آن در طول زمان برشمرد و افزود: این دیوار منفرد حدود 60 سال قبل دچار رانش شد و در همان زمان با اجرای دیوار آجری رفع خطر شد. 

شوشتری گفت: کل دیوار را مستندنگاری و مصالح قدیم و تزئینات آن همانند کاشی‎ها را تفکیک، دسته‎بندی و کدگذاری کردیم و تصمیم بر آن شد تا دیوار براساس الگوی اولیه آن اجرا شود. 

او با اشاره به این ‎که طی سال‎های گذشته در بخش‎های زیرین دیوار شرقی سنگ‎هایی با ارتفاع یک متر کار شده‎اند، گفت: با توجه به مصوبه شورای فنی استان مبنی بر جازنی و مرمت موضعی، دیوارهای داخلی و بیرونی تحت این مصوبه مرمت شده‎اند که مهم‌ترین این اقدامات حذف سنگ‎های جدید ازاره و مرمت دیوار براساس الگوی اولیه و با استفاده از آجر است. 

معاون میراث‌فرهنگی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در خصوص دیوار بیرونی در جبهه غربی مسجد نیز اضافه کرد: بخش‎های فرسوده آجری مرمت کامل شد و به پایان رسید. 

او شروع این پروژه را از اسفند 96 دانست و گفت: پس از اتمام نمای دیوار شرقی فاز اول پروژه مرمت به طور کامل به اتمام خواهد رسید. 

شوشتری با اشاره به این‎ که مسجد دروازه دارای هفت حجره است، خاطرنشان کرد: در فاز بعدی مرمت هدف ما این خواهد بود که نظم خاصی به این هفت حجره بدهیم و آن‎ها را ساماندهی کنیم. 

در خور ذکر است مسجد دروازه دزفول واقع در محله قلعه این شهرستان، بنایی متعلق به اوخر دوره قاجار است که در تاریخ دوم اردیبهشت 1382 با شماره 8388 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

انتهای پیام

نوشته مرمت مسجد دروازه دزفول به کجا رسید؟ اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *