Home / اخبار / مرتع‌ داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است…
قیمت تور استانبول

مرتع‌ داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است…

به گزارش ایرنا، ایمان مشایخی روز سه شنبه در کارگاه آموزشی ویژه جوامع محلی ‘عشایر، مرتع‌ داران و دامداران’ با موضوع حفاظت از عرصه ‌های منابع طبیعی منطقه جنوب کرمان افزود: مرتع موجودی زنده است که برای حفظ آن سه آیتم زمان، مدت و ظرفیت استفاده از آن باید رعایت شود.
وی با اشاره به اینکه قانونگذار زمان ورود به مراتع ییلاقی را 20 اردیبهشت ماه تا 20 مرداد ماه عنوان کرده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم رعایت این زمانبندی را سخت کرده که در صورت ادامه این روند عرصه ‌های مرتعی منطقه جنوب کرمان ما به سوی نابودی پیش می ‌رود.
وی بیان کرد: با توجه به حمل دام با وسایل نقلیه زمان کوچ دامها به مراتع بسیار کمتر از گذشته شده و در نتیجه بهره‌ برداری نیز زودتر اتفاق می‌ افتد در حالی که ظرفیت استفاده حدود سه ماه است و همین امر موجب ضعیف شدن عرصه‌ های مرتعی می‌ شود.
وی اظهار داشت: برای هر مرتع میزان مشخصی واحد دامی در نظر گرفته می‌شود ولی این مسأله به هیچ وجه توسط بهره‌ برداران رعایت نمی ‌شود.
وی تصریح کرد: استفاده از طرح ‌های مرتع ‌داری، تلفیقی، زنبورداری و کشت گیاهان دارویی بهترین راهکار برای مقابله با بهره‌ برداری بی‌ رویه از مراتع و چراگاهها است.
**تشدید برخورد با عاملان حریق عمدی در جنوب کرمان
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: در این منطقه ایجاد حریق عمدی به منظور تصرف اراضی و اختلاف‌ های قومی و قبیله ‌ای زیاد رخ می‌ دهد که برخورد با آنها را تشدید می‌ کنیم.
سرهنگ خانباز امیرافضلی با تأکید بر ارتقاء سطح بینش همیاران طبیعت اظهار داشت: اعضای جوامع محلی همکاران این یگان در زمینه حراست از عرصه ‌های ملی هستند و ما همواره منتظر اخبار و گزارش‌ ها در این بخش هستیم.
وی با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما و کاهش بارندگی احتمال حریق زودتر از موعد را در سطح منطقه جنوب کرمان بسیار زیاد دانست و گفت: مهمترین عامل تخریب منابع طبیعی انسان است که با بهره‌ برداری بی‌ رویه از جنگل‌ ها و مراتع در این راستا همچنان پیش می‌ رود.
امیرافضلی با تأکید بر اینکه ایجاد حریق اعم از عمدی و سهوی جرم بوده و به تناسب آن دارای مجازات‌ هایی مانند حبس و جریمه است تصریح کرد: در حوزه جنوب کرمان ایجاد حریق عمدی به منظور تصرف اراضی و اختلاف ‌های قومی و قبیله‌ ای زیاد رخ می‌ دهد که باید با برگزاری چنین کارگاه‌ های آموزشی در این زمینه فرهنگ‌ سازی شود و ما نیز برخورد جدی‌ تری با این افراد انجام می ‌دهیم.
وی با اشاره به اینکه همچنین سهل‌ انگاری چوپانان در سطح مراتع موجب وارد آمدن خسارت‌ های غیرقابل جبرانی شده است که باید نسبت به آموزش این افراد کار بیشتری صورت گیرد افزود: اکیپ ‌های یگان حفاظت همواره گلوگاه ‌ها و محل‌ هایی را که احتمال حریق و سوء استفاده از آنها متصور است، رصد می‌ کنند تا بلافاصله از هرگونه صدمه به منابع طبیعی و آتش‌ سوزی ممانعت به عمل آورند.
امیرافضلی عنوان کرد: مردم منطقه جنوب کرمان می‌ توانند، 24 ساعته طی تماس با شماره 1504 کد امداد مرتع و جنگل هرگونه اقدام غیرقانونی نسبت به منابع طبیعی از جمله در بحث قطع درخت، آتش ‌سوزی و تصرف ‌های عدوانی اراضی ملی را اطلاع ‌رسانی کنند.
اداره کل منابع طبیعی جنوب استان کرمان هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، منوجان، رودبار جنوب ، کهنوج و قلعه گنج را با جمعیت یک میلیون نفر تحت پوشش دارد.
3029/7450

انتهای پیام /*

نوشته مرتع‌ داری راه مقابله با بهره برداری بی رویه از مراتع است… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *