Home / اخبار / مجسمه های مشهور و شناخته شده در جهان
قیمت تور استانبول

مجسمه های مشهور و شناخته شده در جهان

مجسمه های مشهور | Famous Statues

مجسمه ها از زمان های بسیار قدیم به دلایل مختلف و در اندازه های متنوعی ساخته می شده اند. یکی از اولین مجسمه هایی که توسط بشر ساخته شده است ۲۹٫۶ سانتی متر و به نام شیر مرد بوده که تقریبا ۳۲ هزار سال پیش ساخته شده است. از طرف دیگر در عجایب هفتگانه جهان نیز دو مجسمه وجود دارد که یکی کلوسوس رودوس و دیگری مجسمه زئوس در المپیا می باشد. امروزه نیز مجسمه های مشهور در سراسر جهان شناخته شده اند که به دلایل مذهبی، حوادث تاریخی و همچنین افراد با نفوذ ساخته شده اند. مجسمه های مشهوری که در این لیست می خواهیم به شما معرفی کنیم در فضای باز بوده و با عناصر طبیعی در ارتباط بوده اند. هرچند که برخی از آن ها در طول زمان به موزه ها منتقل شده اند. پس با الی گشت همراه شوید.

شیرهای دلوس | Lions of Delos

مطالب مرتبط:.
داستان مجسمه دو عاشق در باتومی گرجستان!
دربند تهران و ماجرای ساخت مجسمه میدان سربند
بزرگ ترین مجسمه دنیا در هند ساخته شد + تصویر

جزیره دلوس یکی از مهمترین سایت های اساطیری، تاریخی و باستان شناسانی در یونان بوده که در نزدیکی مایکونوس (Mykonos) واقع شده است. دلوس در طول هزاره ای به عنوان یک مقبره مقدس در نظر گرفته می شد، پیش از آنکه المپیا به عنوان اسطوره یونانی ساخته شده و آپولو و آرتمیس به وجود آید. تراس شیرها توسط مردم نکسوس کمی قبل از سال ۶۰۰ پیش از میلاد به آپولو اختصاص داده شد. در اصل ۹ تا ۱۲ شیر نگهبان از جنس سنگ مرمر به عنوان یکی از مجسمه های مشهور در جهان در امتداد این راه مقدس قرار گرفته است. تنها ۵ عدد از شیرها سالم باقی مانده و قطعاتی از ۳ عدد از شیرها باقی مانده است. تغییرات آب و هوایی که باعث تخریب این مجسمه ها می شد باعث شد تا در سال ۱۹۹۹ آن ها را به موزه باستان شناسی دلوس منتقل نمایند.

مجسمه مادر روسی | Mother Russia Statue

مجسمه مادر روسی که همچنین به نام ندای سرزمین مادری نیز شناخته می شود، یکی از مجسمه های مشهور در مامایوکورگان (Mamayev Kurgan) در ولگوگراد (Volgograd) روسیه بوده که برای یادبود نبرد استالینگراد ساخته شده است. هنگامی که این بنای یادبود در سال ۱۹۶۷ ساخته شد به عنوان بلندترین مجسمه جهان شناخته می شده است. ارتفاع آن از پایه تا نوک شمشیر ۸۵ متر می باشد. خودذ مجسمه ۵۲ متر و شمشیر ان ۳۳ متر می باشد. دویست پله از پایین ترین نقطه تا بنای یادبود وجود داشته که به عنوان نمادی از ۲۰۰ روز نبرز استالینگراد در نظر گرفته می شود. این مجسمه در حال حاضر به دلیل تغییرات سطوح آب های زیرزمینی مقداری منحرف شده است.

سرهای اولمک | Olmec Heads

اولمک یک تمدن پیش کلمبیایی قدیمی بوده که در مناطق گرمسیری از جنوب مرکزی مکزیک زندگی می کرده اند. این مکان امروزه در ابالت های مدرن وراکروز و تاباسکو قرار دارد. تمدن اولمک تقریبا از ۱۴۰۰ سال پیش آغاز شده و تا ۴۰۰ سال قبل از میلاد ادامه یافته است. شناخته شده ترین جنبه تمدن اولمک، مجسمه های سرهای عظیم در مناطق گرمسیری می باشد. تصور می شود که این سرها چهره ای از حاکمان بوده اند. هیچ کدام از مجسمه های سرها یکسان نبوده و عناصری مانند کلاه ها و موارد تزیین کننده نیز با یکدیگر متفاوت می باشند. تاکنون تعداد ۱۷ عدد از این مجسمه های مشهور کشف شده اند. اندازه آن ها نیز متمایز بوده و از ترس زاپوتس (Tres Zapotes) با ارتفاع ۱٫۴۷ تا رنچولاکوباتا (Rancho La Cobata) با ارتفاع ۳٫۴ متر نیز وجود دارند.

کوه نمروت | Mount Nemrut

نمروت یک کوه بلند با ارتفاع ۲۱۳۴ متر در جنوب شرق ترکیه و در نزدیکی شهر آدیامان (Adiyaman) می باشد. در سال ۶۲ قبل از میلاد پادشاه آنتیوکوس اول یک مقبره محاصره شده توسط مجسمه های بزرگ را در بالای کوه ساخته است. این مجسمه های بزرگ با ارتفاع ۸ یا ۹ متر طرح هایی از خود او، دو شیر، دو عقاب، یونانی های مختلف و ایرانی ها را ارائه می نماید. از زمان نصب این بناها، سرهای آن ها از بدنشان جدا شده و در سراسر سایت پراکنده شده است. قله کوه نمروت چشم اندازی فوق العاده از کوه های اطراف را به نمایش می گذارد. یکی از جاذبه های اصلی این مکان این است که طلوع خورشید را از تراس شرقی تماشا کنید، زمانی که رنگ های نارنجی به راز و رمز این مکان می افزاید.

مجسمه ابوالهول بزرگ | Great Sphinx

مجسمه ابوالهول بزرگ یکی از قدیمی ترین و بزرگترین مجسمه های مشهور در جهان بوده که در فلات گیزا در نزدیکی شهر قاهره در کشور مصر واقع شده است. البته که واقعیت های اساسی نیز در مورد آن وجود دارد از جمله مدل چهره، زمانی که ساخته شده و همچنین اینکه چه کسی آن را ساخته است هنوز مورد بحث است. این بزرگترین مجسمه یکپارچه در جهان بوده، هرچند به طور قابل توجهی کوچکتر از هرم های اطراف آن می باشد. علیرغم شواهد و نظریات متضادی که در طول سال ها ارائه شده و همچنین دیدگاه های سنتی که توسط مصر شناسان مدرن مطرح می گردد، این بحث همچنان ادامه داشته اما گفته می شود که مجسمه ابوالهول در حدود ۲۵۰۰ سال پیش از میلاد توسط فرعون خفره (Khafre) سازنده احتمالی هرم دوم در گیزا ساخته شده است.

مجسمه آزادی | Statue of Liberty

مجسمه آزادی یک هدیه از طرف مردم فرانسه برای جسن سالگرد اعلام استقلال ایالات متحده می باشد. این مجسمه بر روی جزیره ای به همین نام واقع شده و یکی از مجسمه های مشهور و نمادهای معروف در جهان می باشد. این بنا یک خانمی را نشان می دهد که لباس استولا (stola) و یک تاج تابشی و یک صندل پوشیده، در حال فشار دادن یک زنجیر پاره بوده، مشعلی را در دست راست بالا گرفته و یک لوح از تابولا آناستا (tabula ansata) با خود حمل می کند. ساخت مجسمه در ژوئیه ۱۸۸۴ در فرانسه به اتمام رسیده و در سال بعد به نیویورک آمد. از سال ۱۸۸۶ تا زمانی که هواپیماهای تجاری پا به عرصه گذاشتند، این مجسمه اغلب یکی از اولین نقاطی بود که مهاجران به ایالات متحده مشاهده می کردند.

مسیح نجات دهنده | Christ the Redeemer

مسیح نجات دهنده یکی از مجسمه های مشهور در جهان بوده که در شهر ریودوژانیرو در برزیل قرار گرفته است. این مجسمه بر روی کوه کورکووادو (Corcovado) و در ارتفاع ۷۰۰ متری واقع شده و چشم انداز وسیعی از دریای گوانابارا به سمت شمال و لاگونا رودریگو فریتاس را به سمت جنوب فراهم می کند. این مجسمه ۳۹٫۶ متر ارتفاع داشته که ۹٫۵ متر آن پایه می باشد. همچنین پهنای این مجسمه نیز ۳۰ متر است. این یکی از بلندترینها در نوبه خود به شمار رفته اگرچه مجسمه کریستو دلا کنکوردیا واقع در بولیوی کمی از آن بلندتر است. این نماد مسیحیت تبدیل به یک ویژگی و نماد برای شهر ریو و همچنین کشور برزیل شده است.

مجسمه های موای | Moai

مجسمه های مشهور موای، ساختارهای یکپارچه ای واقع در جزیره ای به نام عید پاک (Easter) می باشند. این مکان یکی از جزایر تنها و دور افتاده بر روی کره زمین است. این مجسمه های مشهور توسط استعمارگران پولینزی (Polynesian) اغلب بین سال های ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلادی تراشیده شده اند. این ساختارها، علاوه بر اینکه نمادی از اجداد مرحوم آن ها بوده همچنین به عنوان تجسمی از زندگی قدرتمند و رهبران سابق آن ها مورد توجه قرار گرفته است. بلندترین موای ساخته شده پارو (Paro) نامیده می شود که تقریبا ۱۰ متر ارتفاع و ۷۵ تن وزن دارد. سنگین ترین ساختاری که نیمه کاره باقی مانده است از پارو کوتاه تر بوده و وزن آن ۸۶ تن می باشد که در صورتی که تکمیل می شده است بلندی آن به ۲۱ متر و وزن آن به ۷۰ تن می رسده است. این مجسمه ها تا زمانی که اروپایی ها برای اولین بار وارد این جزایر شدند باقی مانده بود اما اکثر آن ها در اثر جنگ های قبیله ای از بین رفته اند. امروزه در حدود ۵۰ موای باقی مانده که یا در جزیره عید پاک هستند و یا به موزه ها منتقل شده اند.

ساخت مجسمه های مشهور نمادین از گذشته های بسیار دور مورد توجه بوده زیرا یکی از کارهایی بوده است که مردم یا حاکمان می توانستند از طریق آن یک مفهوم را رسانده و علاوه بر آن اثری جاودان از خود باقی بگذارند. حال برخی از آن ها تبدیل به مجسمه هایی شده اند که به صورت نمادین برای یک شهر یا کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته مجسمه های مشهور و شناخته شده در جهان اولین بار در تور لحظه آخری|تور دقیقه ی 90|تور آفردار|تور تخفیف دار. پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *