Home / اخبار / ماه‌های رمضان‌ جبهه و عملیات‌ها
قیمت تور استانبول

ماه‌های رمضان‌ جبهه و عملیات‌ها


دفاع از میهن و از واجبات هر کشوری است، ایران نیز از این امر مستثنی نبوده و نخواهد بود. به همین جهت در دوران دفاع مقدس رزمندگان غیور و دلاور از سرتاسر این سرزمین پهناور به سرزمین‌های جنوب و جنوب غربی کشور می‌رفتند تا از سرزمین خود برابر دشمن متجاوز رژیم بعثی عراق دفاع کنند.

به گزارش ایسنا، در هشت سال دفاع مقدسی که رزمندگان و فرماندهان در جبهه‌ها حضور داشتند برخی از ایام و عملیات‌ها متقارن با ایام خاصی می‌شد ازجمله ایام نوروز، ماه مبارک رمضان یا ماه محرم و صفر. به همین دلیل، این تصور وجود دارد که به خاطر شرایطی آب و هوایی ازجمله گرمای شدید و گردوغبار، نبرد با دشمن برای افراد روزه‌دار طاقت‌فرسا بوده، بنابراین تعداد نیروها کم یا عملیاتی انجام‌نشده است. اما باید گفت به علت شرایط روحانی و عرفانی و معنویت حاکم بر جبهه‌ها، قدرت ایمان میان رزمندگان بیشتر و پررنگ‌تر جلوه می‌کرد و باعث می‌شد که حتی در ایامی مثل ماه مبارک رمضان، عملیات علیه دشمن انجام شود.

قابل‌ذکر است که در دوران هشت‌ساله جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ماه رمضان بین دو فصل بهار و تابستان قرار داشته یعنی از سال ۵۹ که جنگ آغاز شد شروع ماه مبارک رمضان در تیرماه بود و در آخرین سال جنگ یعنی سال ۶۷ ماه مبارک رمضان در فروردین و اردیبهشت قرار داشته است.

در این دوران  چند عملیات مهم ازجمله «عملیات محدود رمضان»، «عملیات رمضان»، «ظفر ۱» و «عملیات قدس» در ماه رمضان توسط رزمندگان روزه‌دار ایرانی به ثبت رسیده است. «عملیات محدود رمضان» در ۵ مرداد سال ۶۰ انجام گرفت.

«عملیات رمضان» رزم مشترک سپاه و ارتش برای تعیین سرنوشت جنگ در منطقه عملیاتی شلمچه در شرق بصره، در روز ۲۳ تیر ۱۳۶۱ مصادف با ۲۱ رمضان و هم‌زمان با شهادت مولای متقیان امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) برگزار شد.

همچنین عملیات ایذایی «ظفر ۱» در جزیره مینو در ۷ خرداد سال ۶۴ توسط رزمندگان نیروی زمین ارتش جمهوری اسلامی مستقر در جبهه جنوبی صورت گرفت و آخرین عملیاتی که در ماه مبارک رمضان انجام‌شده، «عملیات قدس» می‌باشد که یک برای نزدیکی شدن به اهداف عملیات بدر طراحی و در ماه مبارک رمضان اجرا شد.

بنا بر آمارهای رسمی موجود بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر از شهدای دوران دفاع مقدس در ایام ماه مبارک رمضان به فیض شهادت رسیده‌اند که شهادت حدود ۴۰۰۰ نفر از آنان در عملیات رمضان در سال ۱۳۶۱ رخ‌داده است.

انتهای پیام

نوشته ماه‌های رمضان‌ جبهه و عملیات‌ها اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *