Home / اخبار / فعال صنعت زنبورداری: تولید عسل باکیفیت، راهگشای صادرات است…
قیمت تور استانبول

فعال صنعت زنبورداری: تولید عسل باکیفیت، راهگشای صادرات است…

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «تورج صارمی» امروز (یکشنبه) در آیین گرامیداشت روز جهانی زنبور افزود: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان ملی استاندارد به تدوین استانداردها و دستورالعمل های ارتقای کیفی عسل ورود کرده است.
وی که مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی است، یادآوری کرد: با هدف فرهنگ سازی و هدایت مصرف کننده به سمت استفاده از عسل سالم و کیفی، فروشگاه های عرضه در تهران، فارس و آذربایجان شرقی راه اندازی شده است که محصول آنها پیش از عرضه، آزمایش می شود.

**نقش صندوق های توسعه فعالیت بخش دامپروری
صارمی گفت: با شکلگیری صندوق های توسعه فعالیت بخش دامپروری بویژه صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور زنبورداران می توانند ضمن استفاده از تسهیلات با سود پایین بانکی، نهاده های مورد نیاز را به موقع تامین کنند.
به گفته وی، اتحادیه ها و تشکل های ملی، استانی و انجمن علمی زنبورعسل می توانند با افزایش تولید کیفی در آینده برای توسعه صادرات عسل و محصولات جانبی و ایجاد ارزش افزوده در این بخش برنامه ریزی مناسبی کنند.
وی یادآوری کرد: صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور از سال 1392 با سرمایه اندکی شکل گرفت و اکنون بیش از 22 میلیارد تومان سرمایه ثبتی دارد که 48 درصد منابع آن از دولت و 52 درصد از سوی بخش خصوصی تامین می شود.
رییس هیات مدیره صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور گفت: پارسال از ایستگاه های پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبورعسل در مکان هایی مانند استان گلستان حمایت شد تا از ملکه های اصلاح نژاد شده در سطح تولیدکنندگان و پرورش دهندگان ملکه استفاده شود.
وی ادامه داد: با چنین اقدام هایی در آینده نزدیک می توانیم به شکل بهینه از ظرفیت تولید ملکه های داخلی اصلاح شده بهره مند شویم.

** آمارهای تولید و مصرف عسل در ایران
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه و جایگاه دام معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با برخورداری از 80 هزار بهره بردار، هشت میلیون کلونی و تولید سالیانه 82 هزار تن عسل رتبه چهارم تعداد کلونی و رتبه هشتم تولید عسل جهان را دارد.
وی اضافه کرد: سرانه سالیانه مصرف عسل برای هر ایرانی به یک کیلوگرم رسیده، در حالی که این میزان به طور متوسط در دیگر کشورهای دنیا حدود 200 گرم است.
آیین گرامیداشت روز جهانی زنبورعسل امروز (یکشنبه) با حضور «کریستینا رادی» سفیر اسلوونی در تهران، «رائو ماتا» نماینده موقت سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نمایندگان چند سفارتخانه و برخی مقام های ایرانی از بخش دولتی و نهادهای غیردولتی کشاورزی در سفارت اسلوونی برگزار شد.
اسلوونی بیستم دسامبر 2017 (بیست و نهم آذرماه 1396) پس از سه سال پیگیری در سازمان ملل متحد توانست پیشنهاد انجمن زنبورداران این کشور را برای نامگذاری روز جهانی زنبور عسل تحقق بخشد.
این پیشنهاد در کمیته اقتصادی سازمان ملل متحد با حضور نمایندگان 115 کشور از جمله ایران ثبت شد.

اقتصام*9186*1961*

انتهای پیام /*

نوشته فعال صنعت زنبورداری: تولید عسل باکیفیت، راهگشای صادرات است… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

۱۴ خوراکی محلی و بی نظیر در آتن که باید امتحان کنید

اگر اولین بار است که به کشور یونان سفر می کنید حتما تا حد زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *