Home / اخبار / طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد…
قیمت تور استانبول

طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد…

به گزارش روز جمعه روزنامه ‘تایمز او ایندیا’، دولت مودی پیش از این از نفت ارزان استفاده زیادی برد و با اعمال مالیات هرگونه کاهش قیمت سوخت را جبران کرد که این اقدام، قیمت را برای مصرف کنندگان سوخت در هند ثابت نگاه می داشت و درآمد دولت را بسیار افزایش داد.
اکنون با افزایش قیمت نفت خام دولت هند تحت فشار قرار گرفته است و مجبور است علیرغم کاهش درآمد خود قیمت برای مصرف کنندگان سوخت را کاهش دهد.
قیمت بنزین و گازوئیل در جایگاه های سوخت هند به شکلی بی سابقه افزایش یافته است و این امر یک تحول منفی برای دولت مودی پیش از انتخابات سال 2019 محسوب می شود.
آنیل شرما یک تحلیل گر و مشاور در هند به این روزنامه در خصوص چالش جدید دولت مودی گفت: به احتمال زیاد دولت مرکزی مجبور خواهد شد بار دیگر مالیات غیر مستقیم را کاهش داده و از دولت های ایالتی درخواست کند تا مالیات بر ارزش افزوده را نیز کاهش دهند.
قیمت نفت برنت هفته گذشته در بازار های جهانی به 80 دلار در هر بشکه رسید. اما این قیمت هنوز هم با سطح پیشین خود یعنی 147.50 دلار در هر بشکه نفت خام فاصله دارد.
اما کاهش مالیات های محلی که بیش از نیمی از قیمت بنزین و گازوئیل را تشکیل می دهند، به امور مالی دولت هند فشار وارد خواهد کرد. این درحالی است که مشکلات دولت ناشی از یارانه برای نفت سفید و گاز خانی رو به افزایش است.
با توجه به گزارش شرکت مالی کوتاک، اگر قیمت هر بشکه نفت خام 70 دلار درنظر گرفته شود، مجموع یارانه دولتی برای سوخت در سال مالی 2019 به ارزش 35 میلیارد روپیه خواهد بود که این مقدار 100 میلیارد روپیه بیشتر از یارانه پیشبینی شده در بودجه دولت است.
درحالی که عربستان سعودی اشاره ی مستقیمی به قیمت گذاری مورد نظر خود برای نفت نکرده است اما بلومبرگ بر اساس گفته های منابع آگاه عربستانی گزارش داده است که عربستان سعودی خواهان افزایش قیمت نفت خام بالاتر از 80 دلار برای حمایت از ارزش سهام شرکت نفت ارماکو پیش از به فروش گذاشتن عمومی سهام آن می باشد.
با این حال کاهش فشار برای مصرف کنندگان سوخت امری ضروری برای دولت هند است. پالایشگاه های دولتی هند که 90 درصد از سهام بازار سوخت هند را در اختیار دارند، نزدیک به سه هفته پیش از آغاز انتخابات در ایالت کارناتاکا، قیمت بنزین و گازوئیل را افزایش ندادند. انتخابات در چهار ایالت دیگر هند در سال جاری برگزار خواهد شد.
برای حزب مخالف کنگره که دولت مودی را مجبور به تشکیل یک دولت ائتلافی در کارناتاکا کرد، این یک فرصت سیاسی است و این حزب در حال برگزاری راهپیمایی های اعتراض آمیز به افزایش قیمت سوخت در دهلی نو و مومبای می باشد.
کنترل قیمت ها حتی برای چند روز به پالایشگاه های دولتی هند فشار زیادی وارد می کند و در نهایت سبب ضرر زدن آنها می شود.
پیش از این شرکتهای نفت هندی در اول و آخر هر ماه، قیمت بنزین و گازوئیل را بر اساس قیمت بازار تعیین می کردند.
دولت هند در سال 2010 میلادی قیمت گذاری بنزین و گازوئیل در بازار های هند را به عهده شرکت های وارد کننده نفت گذاشت.
هند از جمله کشور هایی است که به دلیل رشد روز افزون اقتصادی و روند صنعتی شدن سریع به شدت به انرژی و واردات نفت نیاز دارد.
این کشور بیش از 85 درصد از نفت مورد نیاز خود را از خارج کشور وارد می کند.
منبع و لینک خبر:
آساق**267**1424**3404

انتهای پیام /*

نوشته طمع عربستان برای گران کردن نفت باعث نگرانی هند شد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

معرفی گزینه های اقامتی در یک سفر

زمانی که عزم سفر می کنید، مهم ترین مسئله ای که پیش روی شما قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *