Home / اخبار / طبل نوازانی سنت 100 ساله مردم طبس در ماه میهمانی خدا
قیمت تور استانبول

طبل نوازانی سنت 100 ساله مردم طبس در ماه میهمانی خدا

طبل

​در ماه مبارک رمضان مراسم طبل زنی در دو نوبت سحر و افطار در طبس اجرا می‌شود و هر بار اجرا، به مدت 10دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می شود .

به گزارش ایسنا ، مراسم طبل زنی، سنت حسنه‌ای که بیش از 100 سال است در ایام ماه مبارک رمضان در شهرستان طبس رواج دارد .

در ماه مبارک رمضان مراسم طبل زنی در دو نوبت سحر و افطار در شهرستان طبس اجرا می شود و هر بار اجرا، به مدت 10دقیقه تا یک ربع و هر نوبت شامل سه بار به فاصله یک ساعت از مرتبه قبل نواخته می‌شود .

این موسیقی با ضربات هماهنگ زمان باقیمانده به اذان را اعلام می‌کند و در پایان یک بخش کوتاه با ریتم به همریخته اجرا می‌شد که مردم با شنیدن آن متوجه نزدیکی به زمان اذان می‌شدند .

پس از اجرای این موسیقی، توپ خاصی به نام زنبورک (شمخال) به صدا در می‌آمد و به برگزار کنندگان این عمل زنبورک زن و نقاره زن می‌گفتند .

تمام این کارها در بیشتر مناطق به صورت موروثی صورت می‌گرفت و به ندرت غریبه‌ای وارد این کار می‌شد و  زمان اجرای طبل زنی، به کمک ساعت‌های آبی (شامل تشتی بزرگ و فنجان مسی متوسطی که ته آن سوراخ ریزی داشت) مشخص می‌شد .

صدای این طبل‌ها با ترتیبی موزون و دلنشین خاطره نقاره زنی بارگاه امام هشتم (ع) را در یادها زنده می‌کند،  طبل نوازان طبق وقف نامه مقرری دریافت می‌کنند و وقف نامه آن نیز در اداره اوقاف شهرستان طبس موجود است .

آئین و مراسم طبل زنی در شهرستان طبس به شماره 189 در هفدم بهمن ماه 89   در فهرست آثار میراث   معنوی کشور (ناملموس) به ثبت رسیده است.

انتهای پیام

نوشته طبل نوازانی سنت 100 ساله مردم طبس در ماه میهمانی خدا اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

آشنایی با آداب و رسوم مردم خون گرم شهر وان در ترکیه

چطور به شهر وان در ترکیه سفر کنیم؟ برای رسید به شهر وان ترکیه می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *