Home / اخبار / رفع قاچاق کالا به قانون های منطقه ای نیاز دارد…
قیمت تور استانبول

رفع قاچاق کالا به قانون های منطقه ای نیاز دارد…

به گزارش ایرنا، حمیدرضا مومنی عصر جمعه در نشست کارگروه تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز در قشم افزود: قاچاق کالا یک مشکل ملی در حوزه اقتصاد است که در صورت ادامه روند فعلی، می تواند به یک مشکل امنیتی نیز تبدیل شود و حل آن نیازمند تحلیل های واقعی است.
وی ادامه داد: قاچاق کالا را نمی توان از بین برد اما می توان با کار فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به حداقل رساند که ایجاد اشتغال نقش مهمی در کاهش این پدیده دارد.
مومنی تصریح کرد: در حالی که در دیگر شهرستان های کشور نرخ بیکاری بالای 10 درصد است، نرخ بیکاری در جزیره قشم 6 درصد است که گویای نقش کلیدی سازمان منطقه آزاد قشم است.

**ورود کالا به مناطق آزاد قاچاق نیست
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: هیچ کالایی که وارد مناطق آزاد می‌شود قاچاق نیست و ورود هر کالایی به جز کالاهای ممنوعه به مناطق آزاد و از جمله منطقه آزاد قشم مجاز است.
وی افزود: مسئولیت خروج کالا از منطقه آزاد نیز با گمرک ایران، پلیس، دریابانی و دیگر دستگاه های مربوطه است و از این رو باید مسئولیت ها را روشن کرد تا هر دستگاهی وظایف خود را انجام دهد.
مومنی اذعان کرد: یکی از دلایل قاچاق کالا تاخیر در ترخیص کالا بود که این موضوع با ایجاد بخش ویژه (VIP) در گمرک سازمان منطقه آزاد قشم برطرف شد.

** مدیریت سازمان منطقه آزاد قشم در اتاق شیشه ای
وی گفت: هم اکنون طرحی جهت شفاف سازی عملکرد سازمان منطقه آزاد قشم در حال اجراست که تمام مباحث به صورت آزاد بر روی شبکه این سازمان در فضای مجازی قرار می گیرد و برای عموم منتشر می شود.
مومنی ادامه داد: سازمان منطقه آزاد قشم به سمت فعالیت در اتاق شیشه ای حرکت می کند و تمام فعالیت هایش در راستای قوانین مناطق آزاد صورت می گیرد و از این رو همه مجاز هستند که این سازمان را رصد کنند.

**پل خلیج فارس نقش مهمی در احیای جاده ابریشم دارد
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه با اشاره به پیشرفت 17،5 درصدی اجرای طرح پل خلیج فارس تصریح کرد: این طرح در صورت اجرا می تواند نقش ملی و فراملی در کریدور جنوب-شمال نقش داشته باشد و جاده ابریشم را احیا کند.
وی افزود: در صورتی که اجرای طرح یادشده به درستی مدیریت شود و پل خلیج فارس حلقه واسط جنوب-شمال شود، می تواند بودجه حداقل پنج استان جنوبی کشور را تامین کند.
مومنی ادامه داد: هم اکنون سازمان منطقه آزاد قشم با طرف چینی در حال مذاکره است تا این پل را با استفاده از یک فناوری جدیدتر با زمان و هزینه مناسب تر و با عمر مفید بیشتر ایجاد کند.
وی گفت: اگر اجرای این پل به سازمان منطقه آزاد قشم واگذار شود تا سه سال دیگر طرح انجام و تردد امکان پذیر می شود اما دوگانگی مدیریتی اجازه تحقق آن را نمی دهد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم اظهار داشت: باید ظرفیتی در جزیره قشم ایجاد شود که از پل خلیج فارس سالانه 15 میلیون تن بار جابجا شود تا ایجاد آن صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی گفت: در این راستا طرح کارخانه فولاد سه میلیون و 200هزار تنی در حال اجراست که سالانه نیاز به 15 میلیون تن سنگ آهن دارد و سازمان منطقه آزاد قشم تلاش می کند تا این طرح به انجام برسد.
نشست کارگروه تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز عصر جمعه با حضور نمایندگان مجلس، هیات استانی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم و مسئولان محلی در قشم برگزار شد.
شهرستان قشم شامل جزیره های قشم، هرمز، هنگام و لارک با حدود 150 هزار نفر جمعیت در جنوب استان هرمزگان واقع است.
7500/2094

انتهای پیام /*

نوشته رفع قاچاق کالا به قانون های منطقه ای نیاز دارد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *