Home / اخبار / جمهوری آذربایجان صادرات برق به ایران را آغاز کرد…
قیمت تور استانبول

جمهوری آذربایجان صادرات برق به ایران را آغاز کرد…

به گزارش خبرگزاری ‘ آپا ‘ ، یحیی بابانلی افزود: بر اساس توافقنامه امضا شده میان شرکت ‘ آذرانرژی ‘ و شرکت ‘ توانیر ‘ ایران، انتقال نیروی برق با حداکثر قدرت 180 مگاوات، امروز ساعت 11 به مناطق مغان و آستارای ایران آغاز شد .
سند توافق خرید برق میان شرکت ‘آذرانرژی ‘ جمهوری آذربایجان و شرکت توانیر ایران در فروردین ماه در تهران به امضا رسیده است .
این سند که در جریان سفر ناطق عباس اف معاون وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به تهران امضا شده ، شامل صادرات برق از اول ژوئن امسال – 11خرداد – بود که امروز عملی شد.
در این سفر همچنین موضوع اتصال شبکه های برقی ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه و نیز ترانزیت انرژی برق به کشورهای ثالث مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود .
بابانلی، همچنین زمان برگزاری مذاکرات سه جانبه در باره اتصال شبکه های برقی جمهوری آذربایجان ، ایران و روسیه ، گفت: اجلاس سه جانبه گروه کاری تا پایان ماه ژوئن در مسکو برگزار خواهد شد .

**نگاهی به همکاری تهران و باکو در بخش انرژی
همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش انرژی برق از اوایل سال 2000 میلادی شروع شده و هنوز ادامه دارد، دو کشور در راستای ایجاد زیرساخت های انتقال و مبادله انرژی برق همکاری کردند که ساخت خطوط انتقال برق «ایمیشلی – پارس آباد» و اقدامات یکسان سازی شبکه های انرژی برق از این موارد است .
گسترش همکاری دو کشور در حوزه انرژی برق در سفر اخیر پرویز شاهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران و دیدار رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان مورد بررسی قرار گرفت .
وزیر نیرو ی جمهوری اسلامی ایران در این دیدار از فراهم شدن امکان تبادل 800 مگاوات برق با جمهوری آذربایجان در قراردادی بین دو کشور خبر داد و گفت: براساس برنامه‌ریزی ها، پس از تابستان این ظرفیت را فعال می کنیم.
وی با اشاره به افزایش همکاری دو کشور پس از سفر فروردین ماه رئیس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان گفت: در کمتر از یک ماه پس از این سفر موفق شدیم قراردادی را با طرف آذری به امضا برسانیم تا تابستان امسال با توجه به افزایش مصرف برق بتوانیم خرید و واردات برق تا حدود 180 مگاوات را آغاز کنیم.
اردکانیان اتصال شبکه برق جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه را یکی دیگر از توافق های سفر رییس جمهوری به باکو دانست و افزود: چنانچه با پشت سرگذاشتن مراحل فنی، این طرح اجرا شود کشور ما از لحاظ امنیت سیستم برق و کیفیت آن به درجه بالاتری می رسد.
پس از سفر رییس جمهوری ایران به جمهوری آذربایجان ، نخستین نشست بین معاونان وزیران انرژی سه کشور در باکو برگزار شد و جلسه دوم آن نیز قرار است بزودی در مسکو بین هیات های فنی سه کشور برگزار شود تا در آینده نزدیک اتصال شبکه برق ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه فراهم شود .
در سفر وزیر انرژی جمهوری آذربایجان به ایران همچنین نخستین نشست کمیسیون فنی مشترک برای اجرای موافقتنامه بین دولتی جمهوری آذربایجان و ایران در باره ادامه ساخت، بهره‌برداری و استفاده از منابع آب و انرژی سدها و نیروگاه‌های برق آبی خدا آفرین و قیزقلعه سی بر روی رودخانه ارس در تهر ان برگزار و بر اهمیت اجرای این طرح ها برای اقتصاد دو کشور از جمله بخش کشاورزی تاکید شد .
اتصال شبکه های برقی ایران ، جمهوری آذربایجان و روسیه و ایجاد دالان انرژی برق شمال – جنوب در دیدار های سه جانبه روسای جمهوری سه کشور در باکو و تهر ان و نیز در سفر ماه فروردین رییس جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان مورد بررسی قرار گرفته و سران سه کشور در خصوص توسعه همکاری های چند جانبه در حوزه انرژی برق دستورات لازم نیز صادر کردند .
خاورم ** 337** 1579**3404

انتهای پیام /*

نوشته جمهوری آذربایجان صادرات برق به ایران را آغاز کرد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

۱۲ فینگرفود لذیذ و خوشمزه در دنیا

چه آن ها را در کنار میز غذاخوری، در بشقاب، یا در یک دیس نقره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *