Home / روسیه / تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ به کدام سمت می‌رود؟
تور ارزان استانبول

تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹ به کدام سمت می‌رود؟

کاهش تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹

 

فرارو- تولید نفت کشورهای اوپک از ماه دسامبر، ۷۵۱ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است و به ۳۱.۶ میلیون بشکه در روز رسیده است.

به گزارش فرارو، در این میان نفت عربستان سعودی، ۴۶۸ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۰ میلیون و نیم بشکه به صورت روزانه تقلیل پیدا کرده است.گفته می‌شود، تولید نفت اوپک، در ماه دسامبر به این علت که عربستان سعودی تولید نفت خود را بیش از حد انتظار کاهش داده، سقوط کرده است.

این کاهش، بیانگر توافق اوپک با ده کشور نفتی دیگر است تا همگی میزان تولید نفت خود را از ابتدای ژانویه سال جدید کاهش دهند.

پیش از آغاز سال جدید، از ماه دسامبر اوپک تولیدات نفتی خود را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در اصل، یک ماه پیش از آغاز سیگنال‌های صعودی بازار انرژی، تولید‌کنندگان اوپک تصمیم به آغاز دور جدیدی از فعالیت‌های خود مبنی بر کاهش تولید نفت را گرفتند.

به این ترتیب از ماه گذشته، اوپک قراردادی را با روسیه و نه کشور نفتی دیگر امضا کرد که به موجب آن، از ابتدای ژانویه تولیدات نفتی خود را به ۱.۲ میلیون بشکه در روز برسانند.

قیمت نفت در سه ماهه اخر سال ۲۰۱۸ سقوط کرد و به همین خاطر اتحادیه اوپک تصمیم گرفت تا از این طریق، با جلوگیری از عرضه بیش از تقاضا در حوزه نفتی، از کاهش قیمت نفت خام در سال جدید جلوگیری به عمل آورد. 

 

۱۴ کشور نفتی عضو اوپک با توافق شکل گرفته در ماه دسامبر، موافقت کردند و به همین خاطر است که تولید روزانه نفت با کاهش ۷۵۱ هزار بشکه‌ای، به روزانه ۳۱.۶ میلیون بشکه رسیده است. این میزان از تولید، در گزارش ماهانه اوپک از میزان فعالیت‌های نفتی اش برای سال جدید آورده شده است.

عربستان سعودی پیش از این به عنوان بزرگ‌ترین تولید کننده نفتی اوپک محسوب می‌شد و با اقدام خود در راستای کاهش تولیدات نفتی، عامل اصلی کاهش تولیدات نفتی سایر کشور‌های دیگر بوده است.

داده‌های ارائه شده از میزان فعالیت نفتی عربستان در سال جدید حاکی از کاهش ۴۵۰ هزار بشکه‌ای تولیدات نفت این کشور بوده است. هنگامی که اوپک از توافق شکل گرفته مبنی بر کاهش تولید نفت خبر داد، وزیر انرژی عربستان سعودی با بیان اینکه میزان بشکه‌های نفتی این کشور تا پیش از دسامبر سال گذشته، بالغ بر ۱۱.۱ میلیون بشکه نفت می‌شد بیان کرد: « تصمیم گرفته‌ایم تا این میزان را به ۱۰.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهیم.»

کاهش تولید نفت اوپک در سال ۲۰۱۹
جدا از موضوع عربستان، گفته می‌شود که کاهش عرضه نفت، به دلیل اختلال در صادرات نفتی ایران و لیبی نیز صورت گرفته است.

در ماه دسامبر میزان تولیدات لیبی با ۱۷۲ هزار بشکه کاهش به میزان ۹۲۸ هزار بشکه در روز رسید و این اقدام پس از آن صورت گرفت که معترضین و کارگران نفتی این کشور به نشانه اعتراض، بزرگ‌ترین میدان نفتی آن معروف به «الشراره» را گرفتند.

علاوه بر این میزان تولید نفت در ایران نیز با ۱۵۹ هزار بشکه کاهش، فقط به زیر ۲.۸ میلیون بشکه در روز رسید و این میزان کاهش صادرات نفت به دلیل این بود که کشور ایران در دومین ماهی وارد می‌شد که امریکا تحریم‌های اقتصادی خود علیه این کشور را اعمال می‌کرد و در این حوزه موانع سنگینی بر سر راه نفت ایران قرار داد. به این خاطر بود که ایران در سال جدید، از قرار گرفتن در ردیف سومین کشور بزرگ تولید کننده نفتی اوپک فاصله گرفت و با کاهش تولیدات نفتی خود در رده پنجمین کشور اوپک قرار گرفت.

پس از این وقایع، امارات متحده و کویت نیز میزان تولیدات نفتی خود را به تبعیت از سایر کشورهای دیگر، نسبت به قبل از ماه دسامبر کاهش دادند.

با این حال، عراق بیشترین جهش را در تولیدات نفتی ماه آخر سال گذشته داشت. به این ترتیب که میزان تولیدات نفت عراق روزانه ۸۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کرد و به ۴.۷ میلیون بشکه در روز رسید. با این حال در چنین شرایطی که تمام کشور‌های تولید کننده میزان فعالیت نفتی خود را کاهش دادند برای عراق نیز بهتر بود که بشکه‌های نفتی خود در روز را با کاهش ۲۰۰ هزاری در روز، به میزان کمتری برای ماه ژانویه تقلیل دهد.

به این ترتیب پس از عربستان، عراق به عنوان دومین تولید کننده نفتی اوپک از ماه ژانویه به حساب می‌آید. می‌توان گفت، این جهش عراق بیشتر از همه به دلیل کاهش تولیدات نفتی سایر کشور‌های اوپک بوده است.

در ماه دسامبر اولین گزارش ماهانه سازمان اوپک پس از محاصره قطر، توسط سایر کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس، از جمله عربستان سعودی و امارات منتشر شد. در این شرایط قطر اعلام کرد که با خروج از اوپک قصد دارد تا تمرکز اصلی خود را در حوزه گازی قرار دهد و در این میان همکاری‌های گازی خود را با ایران افزایش دهد.

بنابراین، به جز قطر، پیش‌بینی می‌شود که سایر کشور‌های نفتی اوپک در سال ۲۰۱۹ میزان تولیدات خود را به ۳۰ میلیون بشکه نفت کاهش دهند. این میزان نزدیک به ۹۰۰ هزار بشکه کمتر از سال قبل خواهد بود. این در حالی است که میزان تولیدات این گروه در سال گذشته نیز نزدیک به ۱. ۲ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.

اوپک در آخرین گزارش سال خود در سال ۲۰۱۸، افزایش نرخ بهره در آمریکا و تشدید سیاست انقباضی در مناطق دیگر جهان را برجسته کرد. اوپک به این نکته اشاره کرده است که روسای بانک‌های مرکزی، ترمز تشدید سیاست‌های انقباضی را در سال ۲۰۱۹ خواهند کشید. این موضوع عواقب و پیامد‌های خاص خود را برای رشد اقتصاد جهانی و بازار نفت خواهد داشت.

منبع: CNBC

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *