Home / اخبار / تجربه فلسطین ثابت کرد سازش با امریکا یا اعتماد به اروپا سراب است
قیمت تور استانبول

تجربه فلسطین ثابت کرد سازش با امریکا یا اعتماد به اروپا سراب است


اگر کسانی مانند هیتلر ادعای زور و نژاد پرستی داشتند امروز همگان می‌بینند که قدرت‌های استکباری علاوه بر زور، شکل کاملی از تزویر را نیز به کار گرفته‌اند و همان کسانی که سلاح هسته‌ای دارند ادعای مبارزه با سلاح هسته‌ای هم می‌کنند.

به گزارش ایسنا، سعید جلیلی در راهپیمایی روز قدس مردم شیراز،  گفت: کسانی که می گویند باید در سیاست خارجی واقع بین باشیم، حرف درستی بیان می کنند و اگر بخواهیم در جهان امروز از حقوق، منافع، ارزش ها و آرمان های خودمان دفاع کنیم حتما باید واقعیت های امروز جهان را به خوبی بشناسیم.

وی افزود: 73 سال است که در قالب برخی از سازمان های بین المللی و برخی از کنوانسیون ها، مناسباتی ناعادلانه در جهان شکل گرفته است، مثلا برای چند قدرت معدود برخی امتیازات خاص را قائل شده اند، یا مثلا چند قدرت خاص دارای حق وتو هستند و یا اگر ملت های دیگر در مسیر پیشرفت بخواهند حرکت کنند به صراحت بیان می کنند که این پیشرفت تا وقتی مجاز است که به منافع چند کشور خاص لطمه وارد نشود.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام ادامه داد: وقتی از تعبیر «برد-برد» استفاده می شود، یعنی برد ملت ها تا جایی میتواند ادامه داشته باشد که آن قدرتهای استکباری مشخص کنند و به برد آنها لطمه نزند. این مناسباتی است که امروز در سال 2018 در جهان به اصطلاح متمدن حاکم است!

جلیلی خاطرنشان کرد: این مناسبات تا جایی بر جهان امروز حاکم است که حتی اگر دو کشور مستقل در دنیا بخواهند با هم رابطه بانکی داشته باشند آنها بیان می کنند که این تراکنش اگر به ما لطمه بزند مجاز نیست و آن دو کشور مشمول تحریم خواهند شد! تحریم‌های ثانویه آمریکا بر اساس همین منطق ظالمانه بنا شده است.

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به واقعیات موجود در جهان امروز گفت: کسانی که صحبت از واقع بینی در سیاست خارجی می کنند باید این واقعیت ها را ببینند. حتی در سند راهبرد امنیت ملی آمریکا به صراحت بیان شده که این کشور باید در 100 سال آینده هم رهبری جهان را در اختیار داشته باشد و فاصله معنی دار آمریکا با سایر کشورها حفظ شود!

جلیلی ادامه داد: اتفاقا رژیم صهیونیستی نیز مولود نحس همین مناسبات ظالمانه است و 70 سال پیش در بستر چنین شرایطی این موجود نامشروع ظهور پیدا کرد و مناسبات بین المللی نیز غیر از پشتیبانی از رژیم صهیونیستی کار دیگری نکرده است.

وی افزود: بر اساس اشغال، تجاوز و زور، ملت فلسطین از سرزمین خود آواره شدند و در همه ی این 70 سال نیز مناسبت بین المللی به حمایت از رژیم صهیونیستی پرداخته و هیچ کدام از حقوق ملت فلسطین را استیفا نکرده است.

عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام با اشاره به قطعنامه های 242 و 338 که در آنها اشاره کوچکی به جنایات صهیونیست ها شده، آنها را  بی نتیجه خواند و تاکید کرد: اگر به نقشه سرزمین های اشغالی نگاه کنید می بینید بخشهایی از آن در سال 1948 و بخش های دیگری در سال 1967 به اشغال صهیونیست ها در آمده و جالب اینجاست که همزمان رژیم صهیونیستی نمادی از یک نظام «لیبرال دموکراسی» در جهان نیز نامیده می شود!

جلیلی گفت: اگر کسانی مانند هیتلر ادعای زور و نژاد پرستی داشتند امروز همگان می بینند که قدرتهای استکباری علاوه بر زور، شکل کاملی از تزویر را نیز به کار گرفته اند و همان کسانی که سلاح هسته ای دارند ادعای مبارزه با سلاح هسته ای هم می کنند.

وی افزود: همان کسانی که بدترین جنایات ضد بشری را انجام می دهند ادعای حقوق بشر می کنند. همان کسانی که ادعای دموکراسی دارند امروز با دیکتاتور ترین سران کشورهای منطقه رقص شمشیر می کنند! این ها واقعیات و مناسباتی است که امروز در دنیا وجود دارد و اتفاقا باید واقع بین بود و آنها را خوب دید.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روندهای طولانی گفتگو و مذاکرات سازشکاران فلسطینی با اشغالگران در 70 سال گذشته گفت: رژیم صهیونیستی علاوه بر اشغال خاک فلسطین، همزمان برای اینکه اراده فلسطینی ها را در دفاع از حقشان سست کند آنها را به میز مذاکره دعوت می کند و به آنها می گوید بیایید در این مسیر گفتگو تا ببینیم می شود به شما سهمی داد یا خیر؟

مسئول سابق تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان با اشاره به سلسله گفتگوهای کمپ دیوید اول، مادرید، اسلو و کمپ دیوید دوم همه آنها را بی حاصل خواند و گفت: 70 سال ملت فلسطین را سرکار گذاشتند و حتی اخیرا رژیم آمریکا رسما سفارت خود را به قدس منتقل کرد.

جلیلی با الهام بخش بودن انقلاب اسلامی گفت: نگرانی امروز قدرت های استکباری جهان این است که انقلاب اسلامی نشان داد می توان این مناسبات ظالمانه را در هم شکست و این فقط یک ادعا نبود بلکه این واقعیت را امام خمینی (ره) در عمل نشان داد. امام فریاد زد پادشاه لخت است و واقعیت استکبار و شکست پذیری آن را برای مردم دنیا نشان داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تمام ابزار قدرت های استکباری ترساندن ملت هاست، گفت: ترامپ رییس جمهور امریکا دو سال قبل در بحبوحه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کتابی تحت عنوان «امریکای افلیج» منتشر کرد و خودش اذعان داشت که این کشور یک قدرت مفلوک است، حالا این کشور افلیج می خواهد برای ملت ها خط و نشان بکشد؟

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام گفت: اما سالها قبل امام خمینی (ره) این ضعف استکبار را به جهان نشان داد و از آن طرف قدرت ملت ها را نشان داد و روز قدس بر همین مبنا شکل گرفت.

جلیلی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به همزمانی روز قدس با لیالی قدر گفت: امام خمینی (ره) می فرمایند احیای روز قدس این است که ملت ها بدانند می توانند مقدرات خودشان را در دستشان بگیرند و اگر بدانید ملتی با ایمان و اتصال به قدرت لایزال الهی می تواند قدرتی به دست بیاورد، قدرت های جهانی در برابرش پوچ است.

وی تاکید کرد: امام (ره) در سال 60 از لبنان و فلسطین مثال زده و می فرمایند «آنها بدانند اگر می خواهند موفقیت لازم را به دست آورند باید بدانند کسانی که با مانورهای سیاسی وقت گذرانی می کنند را تنبه نموده و زیر بار بازی های سیاسی که نتیجه ای جز زیان و ضرر برای ملت های مظلوم ندارد نروند.» این عین جمله امام و نشانگر فهم صحیح آن مرد بزرگ از مناسبات جهانی است.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به الهام بخش بودن انقلاب اسلامی و روند پیروزی های جبهه مقاومت در سالهای اخیر گفت: به اذعان خود استکبار روند پیروزی های رژیم صهونیستی تبدیل به شکست های متعدد شده و نمونه های آن پیروزی حزب الله شیعه در جنگ 33 روزه و حماس سنی در جنگ 22 روزه است.

وی ادامه داد: امروز سازشگر ترین افراد در فلسطین نیز به صراحت بیان می کنند مسیری که ما رفتیم سرابی بیش نبود، 70 سال مسیری را رفتیم که در نهایت حاصلی نداشت  در حالی که سالها قبل امام خمینی (ره) فرموده بود به ویژه ملت های فلسطین و لبنان باید بدانند که فریب سازش  را نخورند.

جلیلی افزود: امروز دو تجربه در برابر چشم ملت هاست. ملت لبنان فریب نخورد، مقاومت کرد و ایستاد و امروز همه می گویند جریان مقاومت در جهان و منطقه یک جریان عزیز و مقتدر است. و اتفاقا امروز اگر در لبنان امنیت وجود دارد نیز این مساله مرهون جریان مقاومت است اما تجربه فلسطین را نیز همه مشاهده می کنند که بعد از 70 سال، جریان سازش نتوانست هیچ دستاوردی برای این کشور به ارمغان بیاورد و تازه رژیم آمریکا رسماً سفارت خود را نیز به قدس منتقل کرد!

 وی در ادامه با اشاره به تجربه دفاع مقدس نیز گفت: امنیت امروز ایران نیز مرهون مقاومت و ایستادگی مردم ماست و علیرغم 8 سال جنگ تحمیلی، در نهایت یک وجب از خاک کشور به یغما نرفت.

جلیلی با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی یک شجره طیبه است که تازه قدرت گرفته و در حال تکثیر شدن است، گفت: این ناشی از لبیک گفتن مردم ایران به دعوت خدا و پیغمبر خدا و پذیرش و عمل به اسلام ناب محمدی (ص) است.

وی افزود: واقع بینی در سیاست خارجی به ما می گوید بر اساس تجربه فلسطین، حقوق و منافع یک ملت در بستر مناسبات ظالمانه بین المللی حفظ نمی شود و دفاع از امنیت و پیشرفت یک سرزمین در سایه سازش با آمریکا و یا اعتماد به اروپا سرابی بیش نیست.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تاکید کرد: همانطور که دویدن به دنبال سراب هیچ تشنه ای را سیراب نمی کند دلخوشی به آمریکا و اروپا هم هیچ حقی را برای ملت ها به ارمغان نخواهد آورد و اگر کسی واقعیات مناسبت بین المللی را نفهمد و به سراب وعده های آمریکا و اروپا بخواهد دلخوش باشد چیزی که بعد از سال ها تلاش نصیبش خواهد شد سرابی بیش نخواهد بود کما اینکه فلسطین امروز گویای این واقعیت است.

عضو هیات نظارت بر اجرای برجام در ادامه گفت: امروز خود طرف های غربی نیز اذعان دارند ایران همه تعهداتش را انجام داده اما امریکایی ها به صراحت اعلام می کنند ما به تعهداتمان عمل نخواهیم کرد و جالب اینجاست که متحدان اروپایی آمریکا بعد از خروج امریکا از برجام، به جای محکوم کردن امریکا بیانیه صادر کرده و برای ایران باید و نباید های جدید مشخص می کنند!

جلیلی ادامه داد: اروپایی ها در بیانیه خودشان علیه ایران به صراحت اعلام کردند که ایران با وجود خروج امریکا از توافق باز هم باید به تعهدات خود عمل کند! و تازه باید درباره توان موشکی و منطقه ای ایران نیز بعد از سال 2025 مذاکره و گفت‌گو شود.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام تاکید کرد: امروز اگر ملت ما در در دفاع از مردم مظلوم فلسطین اینطور به خیابان ها می آید برای این است که وصیت امیر مؤمنان بعد از ضربت خوردن به فرزندانشان است که «باید از مظلوم دفاع و با ظالم دشمنی کرد.» ملت ما نیز امروز این حرف را پذیرفته و اینطور نیست که فقط لباس سیاه برای امیرالمومنین تن کند بلکه به وصیت ایشان نیز عمل می کند.

وی افزود: دنیا از این می ترسد که این ملت فقط شب تا سحر قرآن به سر نمی گیرد بلکه به قرآن عمل می کند. ملت ما امروز می داند همین قرآنی که در لیالی قدر بر سر گرفته است می گوید: « ذلک بانهم لا یصیبهم ظلما و لا نصب و لا مخمصه فی سبیل الله و لا یطئون موطئا یغیظ الکفار ولا ینالون من عدو نیلا الا کتب لهم به عمل صالح إن الله لا یضیع أجر المحسنین» یعنی هیچ تشنگی، خستگی و گرسنگی در راه خدا به آنها نمی رسد و هیچ گامی که موجب خشم کافران شود برنمی دارند و ضربه ای از دشمن نمی خورند مگر این که به واسطه ی آن، عمل صالحی برای آنها نوشته می شود.

جلیلی گفت: قدم هایی که شما عزیزان در راهپیمایی روز قدس برداشتید دشمن را به غیظ می آورد زیرا اگر عصبانی نمی شدند اخبار این راهپیمایی های میلیونی را بایکوت نمی کردند یا کم اهمیت نشان نمی دادند.

وی در پایان با بیان اینکه یکی از مصادیق «و لا یطئون موطئا یغیظ الکفار» همین راهپیمایی روز قدس است، گفت: بر همین اساس خداوند نیز وعده داده که اجر چنین مردمی هیچ گاه تضییع نخواهد شد.

انتهای پیام

نوشته تجربه فلسطین ثابت کرد سازش با امریکا یا اعتماد به اروپا سراب است اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *