Home / اخبار / بیش از 190 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان نشاء شد…
قیمت تور استانبول

بیش از 190 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان نشاء شد…

حبیب جهانساز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از 238 هزار هکتار شالیزار استان تاکنون حدود 190 هزار هکتار نشاء و از این میزان 90 هزار هکتار، با ماشین انجام شده است.
وی با اشاره به محدودیت منابع آبی استان در سالجاری افزود: در زمان کنونی شرایط اقلیمی برای نشاء برنج مساعد و لازم است کشاورزان حداکثر تا پنجم خردادماه این کار را به اتمام برسانند.
جهانساز به شالیکاران استان توصیه کرد که حداکثر استفاده از آب رها شده از سد سفیدرود را داشته باشند و با مدیریت حقابه، طوری شالیزارهای خود را آبیاری کنند که آب به مزارع پایین دست هم برسد.
وی ادامه داد: تاکنون بیش 50 هزار تن انواع کود شیمیایی بین شالیکاران استان توزیع شده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد .
جهانساز گفت : شالیکاران می توانند بر اساس اعلام نظر کارشناسان یا گواهی آزمایش خاک به میزان مورد نیاز کود شیمیایی دریافت کنند.
گیلان دارای 238 هزار هکتار شالیزار است که از این میزان، 180 هزار هکتار آن از طریق کانال های آبرسانی از آب سد سفیدرود آبیاری می شوند و بقیه نیز از آب بندان ها و رودخانه های داخلی استان استفاده می کنند.
آب گذاری کانال های آب رسانی مرکز، شرق و غرب گیلان برای آبیاری شالیزارهای استان از طریق رهاسازی آب سد سفیدرود، از شنبه هشتم اردیبهشت ماه جاری آغاز شده است .
برای انجام کشت برنج در گیلان ابتدا 2 مرحله شخم (زمستانه و بهاره) از ابتدای دی ماه در زمین های شالیزاری تا اواخر فروردین ماه انجام می شود.
پس از انجام 2 مرحله شخم، عملیات خزانه گیری از فروردین ماه آغاز می شود و از پنجم تا هفتم اردیبهشت ماه به بعد نیز زمان انتقال نشاء برنج به زمین های آب تخت شده است.
از این مرحله تا نیمه دوم تیرماه نیز زمان داشت برنج است و از این زمان تا نیمه شهریورماه ، کار برداشت محصول برنج انجام می شود.
هر سال از تبدیل یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک برداشتی استان ، حدود 750 تا 850 هزار تن برنج سفید به دست می آید.
6070 / 2007

انتهای پیام /*

نوشته بیش از 190 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان نشاء شد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

لیست کامل لذیذ ترین دسرهای ایرانی

دسرها همواره به عنوان خوشمزه ترین پیش غذاها شناخته می شوند و افراد به منظور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *