Home / اخبار / برداشت سیب زمینی در خاش آغاز شد…
قیمت تور استانبول

برداشت سیب زمینی در خاش آغاز شد…

امان الله طوقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشت محصول خارج از فصل سیب زمینی در محیط گلخانه ای و بعد از اتمام دوره برداشت گوجه فرنگی و خیار به صورت الگویی در سطح 2،5 هکتار واحد گلخانه ای منطقه دوربن خاش انجام شده است.
وی افزود: مدیریت زمان، بهره برداری درست از عنصر آب و خاک در کنار بالا بردن راندمان تولید محصول کیفی از مزیت های تولیدات گلخانه ای از جمله سیب زمینی است.
وی با اشاره به اینکه کشت این نوع سیب زمینی اسفند سال قبل انجام شده است، پیش بینی کرد؛ حدود 100 تن از این محصول برداشت و روانه بازار مصرف شود.
طوقی به ثمر نشستن 2 ماه پیش از موعد سیب زمینی در شرایط طبیعی را از مزیت های مهم کشت این محصول گلخانه ای برشمرد و افزود: سیب زمینی گلخانه ای به دلیل استفاده از کودهای عالی و بیولوژیک کاملا اورگانیک است و هیچ گونه ضرری برای سلامتی انسان ندارد.
مدیر جهاد کشاورزی خاش ادامه داد: به دلیل وجود زمین های حاصلخیز و نیز شرایط آب و هوایی مساعد سالانه 2نوبت سیب‌ زمینی در خاش برداشت می شود.
وی بیان کرد: در خاش سیب ‌زمینی از نوع ‘برون’ تولید می ‌شود، اما کشاورزان اقدام به کشت محصولات با کیفیت ‌تری شامل سانته، ساتنا و ملوا می کنند.
وی افزود: خاش به دلیل فراهم بودن شرایط مناسب آب و هوایی و زمین های حاصلخیز از نظر میزان تولید و کیفیت محصول سیب زمینی رتبه نخست سیستان و بلوچستان را به خود اختصاص داده است.
وی با تاکید بر اینکه برداشت اصلی سیب زمینی از حدود یک ماه آینده آغاز می شود اظهار داشت: به کشاورزان توصیه شده از کودهای عالی و غیرشیمیایی استفاده کنند.
مدیر جهاد کشاورزی خاش با اشاره به اینکه تولید سیب زمینی در هر هکتار در کشور به میزان تقریبی 40 تن و در گلخانه بیش از 60 تن است، گفت: خوشبختانه کشاورزان توانمند این شهرستان توانسته اند محصولات با کیفیتی تولید کنند.
طوقی با بیان اینکه 2 درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی شهرستان خاش به سیب زمینی اختصاص پیدا کرده است افزود: در طول دوره کاشت، داشت و برداشت سیب زمینی که پنج ماه به طول می انجامد برای بیش از هزار و 500 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم اشتغال ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه سطح زیر کشت محصول سیب زمینی در این شهرستان نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، تصریح کرد: امسال توجه کشاورزان به تولید کیفی و پر بازده محصول معطوف شد و با راهنمایی های کارشناسان ترویجی به موفقیت چشمگیری دست پیدا کردند.
مدیر جهاد کشاورزی خاش خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان جزء استانهای کم باران کشور است سعی داریم با برگزاری کلاس های آموزشی و تشویق و ترغیب کشاورزان کشت گلخانه ای سیب زمینی را در سال آینده ترویج و توسعه دهیم.
به گزارش ایرنا خاش از توابع سیستان و بلوچستان در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز این استان واقع شده است.
7310**3213

انتهای پیام /*

نوشته برداشت سیب زمینی در خاش آغاز شد… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

فستیوال مرد سوزان، عجیب ترین جشنواره سالیانه آمریکا

هرساله فستیوال های مختلفی در سرتاسر دنیا برگزار می شوند و علاقه مندان زیادی برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *