Home / اخبار / برخورد اوپک با یک معضل جهانی
قیمت تور استانبول

برخورد اوپک با یک معضل جهانی


افزایش قیمت‌های نفت در ماه‌های اخیر مایه نگرانی کشورهای واردکننده و همچنین مصرف‌کنندگان خرد شده زیرا این گرانی، هزینه واردات و قیمت سوخت وسایل نقلیه را بالا برده است.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر قیمت‌های بالاتر نفت نگرانی‌هایی را نسبت به این‌که بانک‌های مرکزی سراسر جهان چگونه با هزینه‌های بالاتر سوخت که تورم را افزایش می‌دهند برخورد می‌کنند، به وجود آورده است. برخی از سیاست‌گذاران ممکن است به منظور حمایت از اقتصادها در برابر رشد سریع‌تر از حد انتظار تورم، سیاست پولی خود را سریع‌تر تحکیم کند.

اندی کریت‌کلو، مدیر انرژی نیوز در بخش خاورمیانه “اس اند پی گلوبال پلاتس” اخیرا نوشت: با این حال واکنشی یکباره ممکن است بذر کندی رشد اقتصادی را بکارد، باعث از بین رفتن تقاضا برای نفت شده و یک ریزش قیمت دیگر را رقم بزند.

اوپک که پیمانش با ۱۰ تولیدکننده خارج از این گروه شامل روسیه برای کاهش تولید نفت، کمک کرده ذخایر نفت جهانی به متوسط پنج ساله بازگردد، نمی‌تواند تحمل کند تقاضا برای نفت از بین برود، زیرا این رشد تقاضای جهانی قوی‌تر از حد انتظار بوده که کمک کرده است این گروه به هدف خود برای کاهش سطح ذخایر و بازگرداندن آنها به متوسط پنج ساله نایل شود.

به دلیل رشد قیمت‌ها بود که آژانس بین‌المللی انرژی ماه جاری برآورد خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۸ را ۴۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۱.۴ میلیون بشکه در روز برآورد کرد. این نخستین بازبینی منفی دورنمای رشد تقاضا در سال میلادی جاری به دلیل بالارفتن قیمت‌های نفت بود.

این مساله اوپک را نگران ساخته است به طوری که گزارش‌هایی که اواخر هفته گذشته منتشر شد از مذاکرات عربستان سعودی و روسیه – رهبران توافق نفتی- برای افزایش تولید به منظور رفع نگرانی‌ها نسبت به کمبود احتمالی عرضه اشاره داشت.

اوپک با اعلام نرخ پایبندی ۱۵۲ درصدی به توافق کاهش تولید، روز جمعه اعلام کرد به نگرانی‌های مصرف کنندگان نسبت به امنیت عرضه نفت پاسخ خواهد داد.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، روز جمعه اظهار کرد: بازار نفت در حقیقت متعادل شده و زمان آن فرارسیده است تا مشارکت‌کنندگان درباره خروج این توافق به طور جدی فکر کنند. همه با این نکته موافق هستند که این مساله باید در نشست ژوئن اوپک در وین مطرح شود و  به گفته نواک،  در این نشست گزینه‌های مختلفی برای مذاکرات مطرح خواهد بود و خروج از توافق یک خروج تدریجی خواهد بود تا اطمینان حاصل شود بازار دچار بی‌ثباتی یا نوسان شدید قیمت‌ها نمی‌شود.

در حالی که صحبت از احتمال تسهیل محدودیت‌های تولید در گوشه و کنار شنیده می‌شود، تورم در سراسر جهان حداقل در ماه‌های تابستان به دلیل بالا رفتن قیمت‌های بنزین و قیمت‌های انرژی در اقتصادهای جهانی، رشد خواهد کرد.

در انگلیس، قیمت‌های بنزین به میزان ۳۰ درصد از سال ۲۰۱۶ رشد کرده و اگرچه آمارهای تورم اخیر نشان می‌دهد قیمت‌های مصرف‌کننده به طور غیرمنتظره کاهش یافته است اما این وضعیت احتمالا موقتی خواهد بود.

در آمریکا، متوسط قیمت ملی بنزین به ۳ دلار در هر گالن در آستانه تعطیلات روز یادبود رسید که بالاترین قیمت از تعطیلات روز یادبود سال ۲۰۱۴ محسوب می‌شود و انتظار می‌رود قیمت بنزین در فصل تابستان  – در فاصله آوریل تا سپتامبر- ۲.۹۰ دلار در هر گالن باشد که ۴۹ سنت بالاتر از تابستان گذشته خواهد بود.

پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را حداقل دو مرتبه دیگر در سال جاری افزایش دهد، اما نرخ‌های بهره بالاتر به معنای هزینه‌های استقراض بالاتر برای بسیاری از تولیدکنندگان نفت شیل مستقل کوچک آمریکا خواهد بود که برای فاینانس فعالیت خود نسبت به شرکت‌های نفتی بزرگ، اتکای بیشتری به استقراض و وام دارند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، افزایش اخیر قیمت نفت که تحت تاثیر نگرانی‌های ژئوپلیتیکی در بازاری بوده که عرضه آن تحت تاثیر توافق نفتی اوپک محدود شده است، علیه انتظارات تورمی و سیاست‌های نرخ بهره سیاست‌گذاران بزرگ عمل کرده است. یک ماه پیش اوپک و متحدانش می‌گفتند کاهش تولید تا پایان امسال ادامه خواهد داشت، اما اکنون به نظر می‌رسد تفکر این گروه تغییر کرده و اوپک و متحدانش به تسهیل محدودیت‌ها برای تثبیت قیمت‌های نفت اشاره می‌کنند.

انتهای پیام

نوشته برخورد اوپک با یک معضل جهانی اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *