Home / اخبار / برای اخذ شهروندی ترکیه چه راه‌هایی وجود دارد؟
قیمت تور استانبول

برای اخذ شهروندی ترکیه چه راه‌هایی وجود دارد؟

دو فاکتور مهم به اصلی‌ترین دلایل محبوبیت شهروندی ترکیه بین ایرانیان تبدیل شده است: 1- نزدیک بودن به ایران 2- آسیایی-اروپایی بودن این کشور. هر کدام از این موارد مزایای دیگری هم به دنبال دارند. مثلاً نزدیک بودن به ایران رفت و آمد را برای دیدار اقوام و آشنایان ساده‌تر می‌کند. یا موقعیت جغرافیایی این کشور باعث شده که هم فرهنگ خوبی داشته باشند و هم از نظر سطح زندگی به اروپایی‌ها شباهت داشته باشند.

تعداد زیادی از موارد این چنینی دست به دست هم داده‌اند تا اخذ شهروندی ترکیه به خصوص بین ما ایرانی‌ها پرطرفدار شود. روش‌های مختلفی برای گرفتن تابعیت ترکیه و پاسپورت این کشور وجود دارد. امروز قرار است با هم در مورد شرایط اخذ شهروندی ترکیه و روش‌های مختلف آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟

چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟

همانطور که گفتیم برای دریافت شهروندی ترکیه راه‌های مختلفی پیش پای شما قرار داده شده است:

شهروندی ترکیه از طریق تحصیل

اگر جوان و کم سن و سال هستید، بهترین راه برای شما دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق تحصیل است. اگر بتوانید با استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ترکیه وارد این کشور شوید و بعد از پایان تحصیلتان در این کشور ماندگار شوید، با یک تیر دو نشان زده‌اید. یعنی هم کمترین هزینه‌ها را متحمل شده‌اید، هم در بهترین دانشگاه‌های ترکیه تحصیل کرده‌اید و هم توانسته‌اید صاحب یکی از بهترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان شوید.

شهروندی ترکیه از طریق تحصیل

دقت داشته باشید که تحصیل در کشور ترکیه به تنهایی نمی‌تواند منجر به شهروندی این کشور شود. شما باید بعد از اتمام تحصیلتان برای کار، سرمایه گذاری، ازدواج و یا سایر روش‌های اخذ شهروندی در این کشور اقدام کنید. در واقع تحصیل در ترکیه راهی برای ورود به این کشور است. با کمک این روش شما به اول مسیر دریافت شهروندی ترکیه می‌رسید و باید قدم به قدم مراحل مختلف آن را طی کنید. دقت داشته باشید که طول مدت تحصیلتان در این کشور هم جزو سابقه اقامتی شما محسوب نمی‌شود. پس به خاطر داشته باشید که دریافت شهروندی ترکیه از طریق تحصیل راهی غیرمستقیم به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: اقامت تحصیلی ترکیه

شهروندی ترکیه از طریق کار

یکی دیگر از راه‌هایی که برای دریافت پاسپورت کشور ترکیه وجود دارد، دریافت شهروندی از طریق کار در این کشور است. برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق کار باید بتوانید ویزای کاری ترکیه بگیرید و از این طریق وارد کشور شوید.

برای دریافت ویزای کاری لازم است که یک کارفرمای معتبر تایید کند که به نیروی کاری مثل شما نیاز دارد. در واقع باید ثابت کنید که پیشنهاد کاری خوبی در این کشور دارید. شما می‌توانید با درخواست کار در این کشور، مجوز کار بگیرید.

دریافت مجوز کار هم مراحل مخصوص خودش را دارد؛ برای انجام این کار، کارفرمای شما باید به وزارت کار ترکیه درخواستی با موضوع مجوز کار برای شما بفرستد. در بازه زمانی حدوداً 90 روزه این درخواست مورد بررسی قرار می‌گیرد و به اصطلاح تکلیفتان مشخص می‌شود! یعنی صدور یا عدم صدور مجوز کار به شما اعلام می‌شود.

در اولین قدم این مجور به مدت یک سال برای شما صادر می‌شود. بعد از این مدت می‌توانید برای تمدید مجوز اقدام کنید. در نهایت پس از گذشت 8 سال از اقامتتان در ترکیه و کار کردن در این کشور، می‌توانید برای دریافت اقامت دائم ترکیه اقدام کنید. 2 سال بعد از دریافت اقامت دائم هم می‌توانید برای دریافت شهروندی ترکیه و پاسپورت این کشور وارد عمل شوید.

شهروندی ترکیه از طریق کار

پس با یک حساب و کتاب سرانگشتی متوجه خواهید شد که در کوتاه‌ترین حالت ممکن، 10 سال زمان نیاز دارید تا بتوانید از طریق کاری شهروندی کشور ترکیه را به دست بیاورید. این زمان ممکن است برای شما زیاد به نظر برسد، اما وقتی از نظر کاری به شرایط خوبی در کشور ترکیه برسید دیگر داشتن و نداشتن شهروندی برایتان مسئله بزرگی نیست. همین که زندگی بر وفق مراد پیش برود، ده سال خیلی زودتر از چیزی که فکرش را بکنید سپری می‌شود.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از کوتاه‌ترین راه‌هایی که شما را به دریافت شهروندی کشور ترکیه می‌رساند، روش سرمایه گذاری است. در این روش می‌توانید بعد از گذشت چند ماه پاسپورت ترکیه بگیرید! بله درست همینجاست که پول پا به میدان می‌گذارد و مشکل گشا می‌شود. مزایای دریافت شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری به شرح زیر است:

  1. گرفتن پاسپورت و تابعیت ترکیه با کمک این روش، فقط 3 تا 6 ماه زمان می‌برد.
  2. شرط حضور در ترکیه برای کسانی که از این روش اقدام می‌کنند، وجود ندارد.
  3. امکان حفظ تابعیت قبلی با وجود شهروندی ترکیه وجود دارد.
  4. با داشتن پاسپورتی که جزو 30 پاسپورت برتر دنیا محسوب می‌شود، می‌توانید بدون ویزا به 148 کشور دنیا سفر کنید.
  5. علاوه بر این می‌توانید از طریق این پاسپورت به کشورهای اتحادیه اروپا و تهدادی از کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.
  6. همچنین می‌توانید به صورت رایگان در این کشور تحصیل کنید.
  7. پاسپورت کشور ترکیه ده سال اعتبار دارد و قابل تمدید است.
  8. همه اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند می‌شوند.
  9. خدمت سربازی هم برای کسانی که شهروندی ترکیه دارند، اجباری نیست.

برای این که در کشور ترکیه سرمایه گذاری کنید تا بتوانید تابعیت این کشور را بگیرید، باید قانون جدید تابعیت ترکیه را رعایت کنید. این امکان وجود دارد که از طریق چند روش مثل خرید ملک، سپرده بانکی، سهام، کارآفرینی، ثبت شرکت و … وارد عمل شوید. مثلاً برای خرید ملک یا هر کدام از روش‌های دیگر باید حداقل مبلغ مورد نیاز برای دریافت شهروندی ترکیه را رعایت کنید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق سرمایه گذاری

این موضوع نکات ریز و درشت زیادی دارد که نیاز است در مقاله جداگانه در موردش صحبت کنیم.

تفاوت اقامت دائم و شهروندی ترکیه

زمانی که اقامت کشور دیگر مثل ترکیه را داشته باشید، حق و حقوق محدودی برای زندگی، تحصیل، کار و یا امور اداری در آن کشور خواهید داشت. مثلاً شما با دریافت اقامت، حق رای دادن ندارید. اما اگر بتوانیدشهروندی کشور مورد نظرتان را به دست بیاورید، می‌توانید مثل تمام افرادی که در آن کشور متولد شده‌اند زندگی کنید. پس با وجود شهروندی حقوق بیشتری شامل حال شما می‌شود.

اقامت گرفتن در بازه‌های زمانی مختلفی انجام می‌شود. مثلاً 5 سال اجازه اقامت در کشور ترکیه خواهید داشت. اما اگر بتوانید شهروندی بگیرید، بدون محدودیت زمانی در کشور ترکیه ساکن خواهید بود.

با اقامت ترکیه می‌توانید در این کشور ساکن باشید، اما برای کار کردن همانطور که بالاتر توضیح دادیم، باید مجوز کار تهیه کنید. یا اگر بخواهید کسب و کار شخصی خودتان را راه اندازی کنید، باید برای ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید. این در حالی است که با شهروندی ترکیه تمام این فعالیت‌ها را می‌توانید به دلخواه خودتان شروع کنید.

نوشته برای اخذ شهروندی ترکیه چه راه‌هایی وجود دارد؟ اولین بار در سالیان سفر. پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

رزرو هتل در قم

نوشته رزرو هتل در قم اولین بار در ✈️ قاره پیما. پدیدار شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *