Home / اخبار / بازارهای تاریخی یزد
قیمت تور استانبول

بازارهای تاریخی یزد

یکی از مکان های پر رونق یزد,بازارهای تاریخی این شهر می باشد.بازارهای یزد علاوه بر تجاری بودن زیبایی هایی دارد که باعث شده است که اگر گردشگر و توریستی قصد خرید هم نداشته باشد به این بازار ها سری بزند ,زیرا هنر کهن معماری ایران اسلامی در این بازار نمادی بوجود آورده است .

بازار های تاریخی یزد که با نماد مناره‌ و بادگیر معروف می باشد ,همواره به عنوان صاحب یکی از درخشان‌ترین میراث‌های فرهنگی و تمدن کهن در ادوار مختلف تاریخی ایران به شمار می رود.بازار های یزد که بافت قدیمی خود را حفظ کرده اند توانسته اند سالانه گردشگران زیادی به سوی خود جذب کنند .

معرفی بازار های یزد

بازار خان

یکی از بازارهای معروف یزد,بازار خان می باشد.این بازار ز زیباترین و معروفترین این بازارهای کهن در شهر تاریخی یزد است.قدمت بازار خان یزد به دوران ناصرالدین‌شاه برمی‌گردد که این بازار از جمله نقاط دیدنی و قدیمی شهر یزد به شمار می‌آید.

بازار خان یزد بسیار سنتی ساخته شده است که شما می توانید حسینیه، آب انبار و حمام که بصورت متفاوت ساخته شده است ,تماشا کنید.

بازار قیصریه

اگر در یزد قصد خرید پارچه دارید ,می توانید به بازار قیصریه حد فاصل میدان و مدرسه خان یزد بروید.بازار قیصریه یزد نماد خاصی دارد,البته نماد نمی توان تعریف کرد .این بازار دو درب چوبی با ارزش و خاص دارد که زبان زد مردم شده است.

سوالی که در ذهن گردشگران بوجود می آید این است چرا بعضی شهر ها که قدمت تاریخی دارند ,حتما یک بازار سنتی قدیمی دارند که قیصریه نام دارد. در کل اگر بخواهیم بیشتر توضیح بدهیم باید گفت قیصریه به فضایی گفته می‌شده که از لحاظ خصوصیات معماری به یک راسته‌ی فرعی، دالان یا تیمچه و در مواردی به یک‌ سرا شبیه بوده است.

بازار قیصریه یزد جز پنج بازار مهم ایران شناخته می شود که در استان‌های اصفهان، شیراز، کرمان، قزوین نیز وجود دارد.

بازار زرگری

بازارهای طلای یزد هم که از قدیم معروف می باشد ,در کنار بافت تاریخی و قدیمی خود به واسطه شهرت و ویژگی‌های خاص طلای یزدی همواره مورد توجه گردشگران بوده است.در مجموع این بازار طلا فروشان را بازار زرگری می نامند.

بازار زرگری یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که دارای ۵۳ باب مغازه می باشد.

بازار کاشیگری

یکی از بازارهای قدیمی دیگر یزد,بازار کاشیگری است.این بازار مجموعه‌ای از کارگاه‌ های کوچک آهنگری و تهیه‌ی ابزارهای ساده‌ کشاورزی و لوازم مورد نیاز روستاییان را برای فروش دارد.بازار کاشیگری یزد که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده در میدان خان واقع شده است.

امتیاز شما

[Total: 0 Average: 0]

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *