Home / اخبار / ایستگاه هواشناسی خلیل آباد، ضرورتی فراموش شده…
قیمت تور استانبول

ایستگاه هواشناسی خلیل آباد، ضرورتی فراموش شده…

به گزارش ایرنا اقتصاد خلیل آباد بر پایه کشاورزی استوار است و بیش از 12 هزار بهره بردار کشاورزی در این شهرستان فعالیت دارند.
این شهرستان قطب تولید انگور استان است و در تولید سایر محصولات از جمله زعفران، پسته و انار هم جایگاه دارد از این رو توجه به زیرساختهای بخش کشاورزی از جمله ارائه اطلاعات دقیق از وضعیت جوی به فعالان این عرصه، می تواند به بخش تولید کمک شایانی باشد.
از این رو کارشناسان حوزه کشاورزی راه اندازی ایستگاه هواشناسی کشاورزی در این منطقه را، با توجه به اقتصاد مبتنی بر کشاورزی آن، ضرورتی غیرقابل انکار می دانند.
یک کشاورز خلیل آبادی، که سرمای سال گذشته خسارت سنگینی به باغ و مزارع زعفرانش وارد کرده؛ می گوید که حتی پسرانم حاضر نیستند شغل مرا ادامه دهند زیرا خطر آن بسیار بالاست.
علی اسکندری می گوید که اگر بشود خطرپذیری بخش کشاورزی را با حمایت مسئولان از طریق بیمه محصولات کشاورزی و فراهم کردن زیرساختها کاهش داد می توان امیدی به رونق این شغل در منطقه داشت و گرنه بعید است فرزندان کشاورزان به کار پدری خود ادامه دهند.
وی ادامه می دهد: مسئولان بر تغییر روشهای کشاورزی از سنتی به مدرن تأکید دارند ولی متاسفانه زیرساختهای لازم در این حوزه فراهم نیست.
محمد خجسته، انارکار خلیل آبادی نیز می گوید: سال 94 از محل فروش محصول باغم بیش از 200 میلیون ریال درآمد داشتم اما سرمای بهمن ماه 95 باعث شد همه درختان انارم را کف بر کنم که هنوز باغم به درآمدزایی نرسیده است.
او بر این باور است که اگر اطلاعات هواشناسی به موقع در اختیار کشاورز قرار گیرد از باغ و مزرعه خود همچون فرزندانش در برابر سرما و سایر بلاهای احتمالی تا جایی که بتواند مراقبت می کند.
فرماندار خلیل آباد به خبرنگار ایرنا گفت: این شهرستان یک منطقه کشاورزی است و اطلاعات و داده‌های هواشناسی برای کشاورزان بسیار اهمیت دارد.
مجتبی شاکری اظهار داشت: اگر داده‌ها و اطلاعات هواشناسی به‌موقع به دست کشاورزان برسد از بروز بسیاری خسارت‌های احتمالی جلوگیری می شود.
وی افزود: خلیل آباد 12 هزار بهره بردار کشاورزی دارد که در صورت راه اندازی ایستگاه هواشناسی و ارائه به موقع اطلاعات و داده های جوی، می توانند در فرصت مناسب اقدامات لازم را در راستای جلوگیری از بروز خسارت انجام دهند.
فرماندار خلیل‌آباد ابراز امیدواری کرد؛ با مشارکت کشاورزان و تأمین مبلغی با کمک خیرین اقدامات لازم برای ایجاد ایستگاه هواشناسی در این شهرستان انجام گیرد لذا تلاش می شود ایستگاه هواشناسی در بهترین نقطه شهرستان جانمایی شود.
مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد نیز اظهار داشت: سرما خسارت های زیادی را به کشاورزی شهرستان وارد کرده به طوری که پارسال هزار و 290 میلیارد ریال و امسال 170 میلیارد ریال خسارت به محصولات کشاورزی خلیل آباد وارد شده است.
مجید طاهرپور، راه اندازی ایستگاه هواشناسی را از ضروریات شهرستان خلیل آباد خواند و ابراز کرد: احداث ایستگاه هواشناسی هشت میلیارد ریال هزینه دارد ولی نبود آن همین امسال میلیاردها ریال به کشاورزی شهرستان خسارت وارد کرده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با تدبیر دولت، ایستگاه هواشناسی کشاورزی در این منطقه ایجاد شود.
رئیس اداره هواشناسی کاشمر و خلیل آباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: بحث ایستگاه هواشناسی کشاورزی خلیل آباد از 2 سال قبل مطرح شده که با دفاعیات فنی در اداره کل هواشناسی، مجوز آن صادر و مصوبه آن از شورای فنی سازمان هواشناسی گرفته شده است.
علی اصغرزاده اظهار کرد: همچنان برای جذب اعتبارات مورد نیاز در حال رایزنی هستیم البته اقداماتی در خصوص زمین انجام شده، اداره کل هواشناسی و فرمانداری خلیل آباد در حال رایزنی برای جذب اعتبار هستند و نماینده مردم منطقه در مجلس نیز پیگیر این ماجرا است.
وی افزود: در سفر اخیر نماینده رئیس جمهوری به شهرستان یکی از مطالبات اصلی مردم شهرستان راه اندازی این ایستگاه بود.
وی اظهار کرد: در مجموع برای راه اندازی این ایستگاه به هشت میلیارد ریال اعتبار نیاز است که تاکنون هیچ مبلغی از آن تامین نشده است.
وی با اشاره به اهمیت راه اندازی ایستگاه هواشناسی کشاورزی در خلیل آباد گفت: پارسال هزار و 200 میلیارد ریال به بخش کشاورزی شهرستان خسارت رسید که رقم مورد نیاز برای راه اندازی ایستگاه هواشناسی با آن قابل مقایسه نیست.
وی گفت: با توجه به وجود 6 هزار هکتار باغ انگور در منطقه و ظرفیت بالای کشاورزی در شهرستان می طلبد هرچه زودتر نسبت به تامین اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی ایستگاه هواشناسی کشاورزی خلیل آباد اقدام شود.
اصغرزاده با بیان اینکه ایجاد این ایستگاه می تواند خسارات این بخش را به یک چهارم کاهش دهد، افزود: از نظر علمی درست نیست که از اطلاعات هواشناسی کاشمر برای وضعیت آب و هوایی شهرستان خلیل آباد استفاده شود.
سطح زیر کشت محصولات باغی و زراعی خلیل آباد 18 هزار هکتار است که سالانه بیش از 238 هزار تن انواع محصولات از این سطح برداشت می شود.
شهرستان خلیل آباد در 242 کیلومتری مشهد قرار دارد.
7497/5132

انتهای پیام /*

نوشته ایستگاه هواشناسی خلیل آباد، ضرورتی فراموش شده… اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو چگونه است؟ بهترین مرکز تفریحی باکو

مرکز فرهنگی حیدر علی اف باکو مکانی نام آشنا برای ایرانیانی است که علاقه زیادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *