Home / اخبار / الزام دانشگاه‌های علوم پزشکی به صنعتی سازی فرایند تهیه غذا
قیمت تور استانبول

الزام دانشگاه‌های علوم پزشکی به صنعتی سازی فرایند تهیه غذا


مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه صنعتی سازی آشپزخانه‌ها جزو برنامه‌های عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی است، گفت: دانشگاه‌ها به نحوی الزام دارند که از این پس صنعتی سازی فرایند تهیه غذا را در دستور کار قرار دهند.

دکتر عباس عطوف در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه در سال ۹۵ ارزیابی و اعتبار سنجی از آشپزخانه ها و کلیه سالن‌های غذاخوری دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفته است، اظهار کرد: این ارزیابی بر اساس ۱۵ شاخص انجام شده و براساس ارزیابی‌های صورت گرفته ۳۲.۱۵ درصد آشپزخانه‌های دانشگاه‌های وضعیت “عالی” و ۵۸.۹۳ درصد وضعیت “خوب” داشته اند. این بدان معناست که بیش از ۹۰ درصد در وضعیت خوب و عالی بوده‌اند.

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت گفت: آنچه برای ما مهم است رعایت الگوی تغذیه بوده که مجموعه‌ای است کامل و در آن مواردی ازجمله رعایت میزان کالری، نوع روغن مصرفی و دومنویی بودن غذاهای ارائه شده، لحاظ شده و بررسی ها مشخص کرد ۳۹.۲۶ درصد آشپزخانه‌ها این الگو را کاملا رعایت کرده‌اند، ۱۲.۵ درصد وضعیت خوب بوده‌اند،  ۲۶.۷۹ درصد متوسط و مابقی وضعیت ضعیف داشته‌اند که باید خودشان را به مراحل بالاتر برسانند.

عطوف ادامه داد: به منظور افزایش کمیت و کیفیت در مراحل پخت، نگهداری و توزیع غذا، دانشگاه‌ها را به سمت صنعتی سازی سوق دادیم و در این راستا با شرکت‌هایی صحبت کردیم تا تجهیزات و وسایل لازم را ارائه کنند. آنها نیز نمونه کار را به دانشگاه‌ها ارائه دادند تا دانشگاه‌ها ترغیب به خریداری محصولات آن‌ها و خروج از سیستم سنتی تهیه و توزیع غذا شوند.

وی با اشاره به بار مالی صنعتی سازی آشپزخانه‌های دانشگاه های علوم پزشکی خاطرنشان کرد: در گزارش ۶ ماهه اول ۹۶ طبق آماری که به دست آوردیم مشخص شد ۲۲.۲۲ درصد آشپزخانه‌ها صنعتی هستند، ۳۳.۳۴ درصد تلفیقی از صنعتی و سنتی و ۴۴.۴۴ درصد با سیستم سنتی ادامه فعالیت می‌دهند. اما سیاست و برنامه عملیاتی ما به سمتی پیش می‌رود که همه آشپزخانه ها به سمت صنعتی یا تلفیقی بودن حرکت کنند.  

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه اعتبار سنجی سلف دانشگاه‌های علوم پزشکی هر دو سال یکبار انجام می‌شود و هر دوره مقایسه‌ای با اعتبار سنجی دوره قبل صورت می‌گیرد، افزود: آخر سال ۹۷ مجددا این ارزیابی صورت می‌گیرد تا مشخص شود چه تعداد دانشگاه‌ها به سمت صنعتی سازی آشپزخانه‌های خود رفته‌اند.

وی تاکید کرد: دانشگاه‌هایی که به سمت صنعتی سازی آشپزخانه‌ها نروند نمره پایینی در برنامه عملیاتی کسب می‌کنند و در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر در گرید پایین‌تری قرار می‌گیرند بنابراین دانشگاه‌ها تمام تلاش خود را می‌کنند که به این سمت بروند.

مدیرکل امور دانشجویی وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های بزرگ برای صنعتی‌سازی مشکل چندانی ندارند و بیشترین دانشگاه هایی که به سمت صنعتی سازی آشپزخانه ها نرفته‌اند، دانشگاه‌های تازه استقلال یافته هستند که آن‌ها نیز قطعا در این راستا سعی و تلاش می‌کنند.

انتهای پیام

نوشته الزام دانشگاه‌های علوم پزشکی به صنعتی سازی فرایند تهیه غذا اولین بار در بازار پیچ – سایت جامع اخبار و فن آوری پدیدار شد.

تور ارزان استانبول

About seobartar

Check Also

مردم کدام کشورها سالم تر غذا می خورند؟!

اکثر کشورهای آسیایی فرهنگ های غذایی سالم دارند. هر یک از کشورهای دنیا دارای فرهنگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *