Home / روسیه / طلسم FATF
تور ارزان استانبول

طلسم FATF

فرارو- به نظر می‌رسد نه تنها تصویب بلکه بررسی ابعاد مختلف FATF طلسم شده است و دومین جلسه علنی مجلس هم بی نتیجه ماند و به روز یکشنبه موکول شد و همچنان نمانیدگان از داخل و بیرون مجلس برای عدم تصویب این لوایح تحت فشار قرار دارند.

 

باز هم بررسی FATF بدون نتیجه ماند و و برهم خورد جو مجلس شورای اسلامی مجددا بررسی این لوایح را به تعویق انداخت. این دومین بار است که نمایندگان در داخل مجلس زمان بررسی این لوایح با ایجاد تنش در صحن علنی، مانع از بررسی و تصویب آن می‌شود.

البته همه این مسائل مختص داخل مجلس نیست و حالا دوباره نمایندگان مجلس از پیامک‌های تهدیدآمیزی خبر داده اند که در آن علاوه بر توهین و نفرین سعی شده نمایندگان را در شرایطی قرار دهند که مانع از تصویب FATF شوند. این همان اتفاقی بود که نخستین بار هم رخ داد و همان زمان بررسی‌های مجلس حاکی از ان بود که این پیامک‌ها عمدتا از شهر مشهد ارسال شده است. البته دیگر مشخص نشد که چه کسانی بودند و از کجا هدایت می‌شدند.

با اینحال به نظر می‌رسد که جدا از اینکه برخی از نمایندگان در داخل سعی دارند با متشنج کردن فضا مانع از تصویب FATF شوند برخی از بیرون نیز نمایندگان را تحت فشار قرار داده اند با ارسال پیامک و تجمع در مقابل مجلس تلاش می‌کنند که لوایح چهارگانه به تصویب نرسد. با اینحال قرار است روز یکشنبه برای بار سوم بررسی این لوایح در دستور کار مجلس قرار گیرد و هرچند برخی نمایندگان معتقدند که فضای مجلس به گونه‌ای است که نهایتا FATF به تصویب می‌رسد، اما همچنان مشخص نیست که آیا مخالفان بالاخره کوتاه می‌آیند یا خیر.

تصویب FATF ننگی بر پیشانی مجلس و دولت است
در همین خصوص حمیدرضا ترقی فعال سیاسی اصولگرا طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «من از همان ابتدا با تصویب FATF مخالف بودم و الان هم اعتقاد ما بر این است که این لوایح هیچ نفعی برای ایران ندارد و این جوسازی‌هایی که انجام می‌دهند به این دلیل است که دولت بر خلاف قانون اساسی تعهدی داده است که نباید انجام میداد. زیرا توافقات بین المللی باید ابتدا به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و دولت پیش از تصویب این تعهد را داده است.»

وی ادامه داد: «شخص وزیر اقتصاد این تعهد را امضا کرده است و حالا دولت برای اینکه بتواند این را به تصویب مجلس برساند، حاضر است هرکاری انجام دهد و هرگونه جوسازی را به راه بی‌اندازد. به عقیده من به هیچ عنوان نباید این لوایح تصویب شود و بسیاری از بخش‌های آن مغایر قانون اساسی جمهوری اسلامی است. دولت هم این را می‌داند، اما با اینحال اصرار دارد که هرچه سریع‌تر این لوایح تصویب شوند.»

او در واکنش به اینکه FATF در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به تصویب مجلس رسیده است، گفت: «خیر اصلا اینگونه نیست. در آن دوره مجلس صرفا بخش‌هایی از FATF را تصویب کرد و بخش‌هایی که مغایر قانون اساسی بود به تصویب نرسید. اما الان دولت به دنبال این است که کلیات FATF تصویب شود. ما همچنان با بخشی که در دوره قبل به تصویب رسید مشکلی نداریم، مشکل ما این است که نباید جامع این لوایح تصویب شوند. ممکن است ما با یک یا دو قانون این لوایح هیچ مشکلی نداشته باشم، اما کلیات این لوایح مشکلات زیادی برای کشور در آینده ایجاد می‌کند.»

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پاسخ به این سوال که اگر نام ایران وارد لیست سیاه شود و حتی بانک‌های روسیه حاضر به همکاری با بانک‌های ایران نباشند، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید، اظهار کرد: «خیر هیچ مشکلی پیش نمی‌آید. همه کشور‌ها که تابع قوانین FATF نیستند و ما می‌توانیم با آن‌ها همکاری کنیم. ما می‌توانیم با کشور‌های طرف قراردادمان با ارز‌های دیگری جز دلار مبادله انجام دهیم. اگر ما به طور کامل دلار را از چرخه مبادلاتی خود حذف کنیم دیگر لزومی ندارد FATF را به تصویب برسانیم.»

ترقی در پاسخ به این سوال که آیا نهایتا مجلس این لوایح را تصویب خواهد کرد یا خیر، عنوان کرد: «من امیدوارم که مجلس همچین اشتباهی انجام ندهد. FATF بدون شک لکه ننگی خواهد بود بر پیشانی این مجلس که در آینده همه کشور باید هزینه این اشتباه و ننگ را پرداخت کنند؛ لذا امیدوارم که نمایندگان مجلس با دقت بیشتری رای دهند و اجازه ندهند این لوایح به تصویب برسد.»

اگر شفافیت ننگ است پس دولت و مجلس آن را بپذیرند
همچنین محمدصادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب طی گفتگو با فرارو در خصوص اینکه برخی نمایندگان معتقدند که فشار برای عدم تصویب FATF از مشهد مدیریت می‌شود، اظهار کرد: «اینکه ممکن است با شماره‌هایی که پیش شماره آن ۹۱۵ باشد با نمایندگان تماس گرفته شود یا پیامک تهدید ارسال شود به این معنی نیست که حتما از مشهد انجام شده است. این شماره استان خراسان است. اما با اینحال نمی‌توان رد کرد که این پیامک‌ها از مشهد ارسال می‌شود. ولی اینکه چرا این اتفاقات معمولا از مشهد کلید می‌خورد به این دلیل است که برخی گروه‌ها در مشهد قدرت سازماندهی دارند و از منابع بسیاری بهره می‌برند و می‎‌توانند افرادی را به کار بگیرند که این پروژه را برای آن‌ها پیش ببرند.»

وی تاکید کرد: «البته نمی‌توان با قاطعیت گفت که این‌ها از سوی آستان قدس و یا امام جمعه مشهد صورت می‌گیرد، ولی هیچ نشانه‌ای مبنی بر اینکه به عنوان مثال مجموعه آستان قدس یا امام جمعه مشهد در راس این تحرکات نیستند، وجود ندارد. زیرا به هرحال رویکرد آن‌ها در قبال مسائلی مانند FATF کاملا مشخص است و بار‌ها آن را از تریبون‌های رسمی اعلام کرده اند. اما من فکر نمی‌کنم که شخصا در راس این اقدامات قرار داشته باشند، زیرا در صورتی که بخواهند چنین کار‌هایی انجام دهند، آنقدر امکانات دارند که بتوانند این را برعهده افراد دیگری قرار دهند و آن را پیش ببرند.»

این فعال سیاسی درباره اینکه آیا نهایتا یکشنبه مجلس این لوایح را به تصویب می‌رسانند یا خیر، عنوان کرد: «به عقیده من عقلانیت حاکم بر مجلس نهایتا به این فشار‌ها فائق می‌آید و این لوایح را به تصویب می‌رساند. زیرا واقعیت این است که تصویب این لوایح می‌تواند موانع موجود بر سر راه مبادلات ایران با جهان را رفع کنند و نمایندگان هم با توجه به اظهاراتشان، به نظر می‌رسد که به این درک رسیده اند که الان باید منافع ملی را به این هیجانات مقطعی تسلیم نکرد و تصویب این لوایح به صلاح کشور است و یکشنبه هم این ماجرا تمام می‌‍شود.»

او در واکنش به اظهارات حمیدرضا ترقی در خصوص اینکه تصویب FATF یک ننگ بر پیشانی مجلس و دولت است، گفت: «این‌ها صرفا یک سری رفتار‌ها و اظهار نظرات شعارگونه است که خوراک انتخاباتی دارد. اینکه از نظر این آقایان شفافیت یک نوع ننگ است پس به نظر من دولت بهتر است این ننگ را بپذیرد. اگر مراوده با دنیا از طریق سیستم‌های تعریف شده، ننگ است، دولت باید این ننگ را بپذیرد. اما نکته مهم این است که امثال آقای ترقی که چشم بسته از دولت آقای احمدی نژاد حمایت می‌کردند و معتقد بودند دولت وی برگزیده امام زمان است و حالا وضعیت آقای احمدی نژاد و دولتمردان ایشان کاملا مشخص شده است، چرا به این ننگ جواب نمی‌دهند؟ زیرا الان این سوال مطرح است که چرا در آن زمان با چشم باز و در صحت و سلامت عقلی از تمام اقدامات آن دولت حمایت کردند، اما الان هرچه می‌شود به نظر آن‌ها یک ننگ بر پیشانی کشور است.»

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *