Home / روسیه / سناریوی شمال عراق در شرق سوریه تکرار می‌شود؟
تور ارزان استانبول

سناریوی شمال عراق در شرق سوریه تکرار می‌شود؟

آیا سناریوی شمال عراق در شرق سوریه تکرار می‌شود؟

فرارو– جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، به امکان تکرار «الگوی شمال عراق» در شمال شرقی سوریه توسط آمریکا تولیحا اشاره کرده است.

به گزارش فرارو، آمریکا پس از تعیین یک نماینده ویژه در امور سوریه، تلاش‌ها برای پیشبرد راه حل موردنظرش در کشور جنگزده سوریه را بیشتر کرده است. دوشنبه شب گذشته، جفری طی نشستی خبری در وزارت خارجه آمریکا، گفته کشورش منتظر جلسه ۱۴ دسامبر گزارش‌دهی استفان دیمستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، در شورای امنیت است تا مطمئن شود که آیا فرآیند سیاسی سوریه تحت نظارت سازمان ملل پیش می‌رود یا خیر.

جفری روز دوشنبه درمورد سوریه در وزارت خارجه آمریکا با نمایندگان کشور‌های آلمان، فرانسه، بریتانیا، عربستان، اردن و مصر جلسه داشته است. او بر لزوم تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی برای سوریه در ۳۱ دسامبر تاکید کرده است. طبق اعلام جفری، نشست مزبور دو مسئله اصلی را مورد بررسی قرار داد: آتش بس در ادلب و تاسیس کمیته تدوین قانون اساسی.

نماینده آمریکا از روسیه و ترکیه به خاطر عدم تحرک برای تاسیس کمیته قانون اساسی در موعد مقرر، یعنی ۳۱ دسامبر، گلایه کرده است. گفتنی است که در ژانویه گذشته در جریان کنگره گفتگوی ملی سوریه در سوچی، بر سر تاسیس کمیته قانون اساسی سوریه توافق شد، اما تاکنون این کمیته تشکیل نشده است.

جفری در جلسه دوشنبه اعلام کرده آمریکا به طور دائمی در سوریه باقی نخواهد ماند، اما تا زمان محقق شدن شروطش – شکست داعش، عقب نشینی نیرو‌های ایران از کل سوریه و اجرای یک فرآیند سیاسی بازگشت‌ناپذیر- از سوریه بیرون نخواهد رفت.

نماینده آمریکا در پاسخ به سوالی درباره مدت باقی ماندن نیرو‌های آمریکا در سوریه به تجربه آمریکا در عراق اشاره کرد و گفت: «به یاد داشته باشید که ما (آمریکایی‌ها)، نه در شمال عراق، بلکه طی “عملیات نظارت شمالی” برای ۱۳ سال بر بالای شمال عراق حضور داشتیم».

علاوه بر این، جفری خواستار پایان یافتن فرآیند گفتگو‌های آستانه شد و در مقابل، پیشنهاد داده که گفتگو‌های ژنو، که تحت نظارت سازمان ملل است، جایگزین شود. او در این باره گفت: «دیدگاه آمریکا این است که بیایید آستانه را رها کنیم».

در مقابل، روسیه از تاسیس «نهاد‌های موازی» در خاک سوریه هشدار داده است. دیمتری پسکوف، سخنگوی کرملین، بدون اشاره مستقیم به آمریکا، گفت: «تحرکاتی می‌بینیم که ممکن است به تاسیس نهاد‌های موازی در خاک سوریه منجر شود.»

پسکوف افزود: «این رفتار‌ها نه فقط سوریه را تهدید می‌کند یا اینکه تمامیت ارضی آن را نقض کند، بلکه ثبات منطقه را به طور کلی برهم می‌زند.»

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *