Home / روسیه / دی میستورا به طور رسمی از مسئولیت خود کنار رفت
تور ارزان استانبول

دی میستورا به طور رسمی از مسئولیت خود کنار رفت

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه روز پنج شنبه با ارائه آخرین گزارش از شرایط این کشور به شورای امنیت، از تک تک آنها خداحافظی کرد و به طور رسمی از مسئولیت خود کنار رفت.

به گزارش ایرنا، استفان دی میستورا سیاست‌مدار ۷۱ ساله سوئدی-ایتالیایی و عضو سابق دولت ایتالیا است که ۴۰ سال در بخش های مختلف سازمان ملل متحد و کابینه ماریو مونتی به عنوان معاون وزیر امور خارجه ایتالیا فعالیت داشت.

وی در سال های ۲۰۰۹-۲۰۰۷ به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق، ۲۰۱۱-۲۰۱۰ در افغانستان و ۲۰۰۴-۲۰۰۱ نماینده دبیرکل در لبنان و همچنین مدیر مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در رم فعالیت داشته است.

دی میستورا دارای تابعیت دوگانه کشورهای ایتالیا و سوئد است و به زبان‌های سوئدی، ایتالیایی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی و عربی صحبت می‌کند.

وی از ژولای ۲۰۱۴ به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه منصوب شد و امور مربوطه را از اخضر ابراهیمی تحویل گرفت.

در مدت نزدیک به چهار سال او کوشید تا مذاکرات سوری- سوری را رهبری کند و در این بین با سه کشور ایران، روسیه و ترکیه همکاری نزدیکی داشت.

اگرچه او متاثر از اعمال فشارهای غربی به خصوص آمریکا در پیشبرد این مسیر بود اما هدف اصلی خود را تشکیل کمیته اصلاح قانون اساسی سوریه برگزید و در این مسیر با حضور در نشست اخیر وزیران سه کشور ضامن توافق آستانه در ژنو، به دستیابی برای ترکیب این کمیته نزدیک شد.

دور نگری های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات باعث شده است فشارهای غربی- سعودی در چگونگی تشکیل این کمیته بی ثمر باشد چرا که آنها به دنبال طراحی چیدمان افراد کمیته و نوع رای گیری مصوبات آن هستند که وزنه را به سمت مخالفان دولت سوریه سنگین کند.

با این حال اواخر ماه نوامبر دی میستورا در جمع خبرنگاران اعلام کرد تا با اتمام سال میلادی ۲۰۱۸ از مسئولیت خود به دلایل خانوادگی کناره گیری می کند و در نشست امروز شورای امنیت نیز آخرین گزارش خود را ارائه کرد و کار را به جیر پیترسون که از اول سال جدید میلادی آغاز خواهد کرد، سپرد.

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *