Home / روسیه / جنگ آمریکا با ایران؛ خیلی نزدیک خیلی دور؟!
تور ارزان استانبول

جنگ آمریکا با ایران؛ خیلی نزدیک خیلی دور؟!

جنگ آمریکا با ایران؛ خیلی نزدیک خیلی دور؟!

فرارو- یک تحلیلگر مسائل دفاعی گفت: «آمریکایی‌ها صرفا از دو طریق می‌توانند با ایران جنگ به راه بی‌اندازند. یکی حمله هوایی است و دیگری حمله موشکی از ناو‌های دورافتاده در اقیانوس‌ها است. ولی این اقدام آن‌ها منجر به این می‌شود که وضعیت در منطقه پیچیده شود. ضمن اینکه خیلی از مراکزی که آمریکایی‌ها در آنجا نیرو دارند یا منافعی دارند در تیررس ایران است. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که جنگ با ایران بازر نفت و انرژی را هم بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد و این می‌تواند هزینه‌های زیادی روی دست ایالات متحده قرار دهد.»

 


بیشتر بخوانید: 

امیر موسوی مشاور وزیر دفاع پیشین کشورمان طی گفتگو با فرارو در خصوص ادعای اخیر وال استریت ژورنال مبنی بر اینکه کاخ سفید در خواست نقشه حمله به ایران را داده است، عنوان کرد: «آنچه وال استریت ژورنال منتشر کرده، اطلاعاتی است که متعلق به چند ماه پیش بود. این ماجرا بعد از آن اتفاق افتاد که گروه‌های عراقی به سفارت ایالات متحده در این کشور حمله کردند. حتی برخی شنیده‌های ما مبنی بر این است که اقدامی که وال استریت از آن نام برده بدون اطلاع ترامپ صورت گرفته است؛ بنابراین مطرح کردن این مسئله بعد از گذشت چند ماه در راستای همان جنگ روانی است که از مدت‌ها قبل کاخ سفید و برخی رسانه‌های این کشور علیه ایران به راه انداختند. موضوع این است که مقامات کاخ سفید قول داده بودند که به مردم ایران اجازه نخواهند داد جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب را جشن بگیرند. اما بعد از تحریم‌هایی که به قول خودشان، بسیار سنگین بود، نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند، حالا به دنبال جنگ روانی هستند و نمونه آن نشست آتی ورشو است.»

وی ادامه داد: «ببینید حمله نظامی به ایران نیازمند فاکتور‌های بسیاری است. نکته اول که باید به آن اشاره کنم این است که اگر توجه کرده باشید، آمریکایی‌ها تمرکز نیرو‌های خود در خلیج فارس را افزایش داده‌اند. همین اقدام یک دلیل روشن برای این است که آن‌ها قصد حمله به ایران را ندارند. زیرا به طور کلی در شرایطی که بخواهند با ایران وارد جنگ بشوند، نیرو‌های خود را تا این اندازه نزدیک نمیاورند. آن‌ها عمدتا سعی می‌کنند به وسیله ناو‌ها از فاصله زیاد چندین موشک به ایران پرتاب کنند. اما اینکه الان حدود ۱۳ هزار نیرو در قطر جا‌های دیگر مستقر کرده اند، قطعا به معنی آن است که قصد حمله نظامی به ایران را ندارند.»

 


بیشتر بخوانید:

او افزود: «موضوع بعدی این است که سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه این کشور به خاورمیانه هم کاملا واضح است که موفقیت‌آمیز نبوده و برخی کشور‌های عربی به او و سیاست‌های ایالات متحده اعتراض کرده اند. حتی ما خبر موثق داریم که چند پایتخت که اقای پمپئو رفته اند خیلی رویکرد خوشایندی نداشته‌اند؛ بنابراین شرایط آمریکا در منطقه هم مانند قبل خیلی مناسب یک جنگ بزرگ مانند جنگ با ایران نیست.»

موسوی تاکید کرد: «از طرف دیگر بحران داخلی ایالات متحده را هم نباید نادیده بگیرید. زیرا الان عملا هیچ دولتی ندارد و تعطیل است. من فکر می‌کنم که این شلوغ‌بازی‌ها و جوسازی‌هایی که علیه ایران به راه انداخته برای سرپوش گذاشتن روی مشکلات داخلی خودشان است و سعی دارند توجه‌ها را به خارج از آمریکا معطوف کند. موضوع بعدی این است که مقامات آمریکایی به خوبی می‌دانند که ایران کشوری نیست که با چند موشک بتوانند دستاوردی به دست بیاورند. زیرا قاعدتا جنگ با ایران آرام آرام کل منطقه را برهم می‌ریزد. به همین دلیل الان سعی دارند این جوسازی را انجام دهند که آن‌ها به دنبال یک اقدام جهانی هستند، اما شرایط به گونه‌ای است که بعید به نظر می‌رسد این طرح آن‌ها عملی شود.»

 


بیشتر بخوانید:

او تصریح کرد: «زیرا الان اتحادیه اروپا نهادی نیست که در راستای اهداف آمریکا جلو برود. از طرف دیگر چین و روسیه هم مواضع خاص خودشان را دارند و بعید است بخواهند در این مسیر با آمریکا همقدم شوند. این وضعیت حتی در کشور‌های عربی هم وجود دارد. الان بعضی از کشور‌هایی که همپیمانان آمریکا هستند، مشکلات و اختلاف نظر‌هایی با کاخ سفید دارند که حتی سفر اخیر وزیر امور خارجه آمریکا هم نتوانست شدت و عمق آن‌ها را کاهش دهد. به عنوان مثال مسقط که به هیچ عنوان وارد این بازی نمی‌شود. کویت هم تا این لحظه خودداری کرده است و اردن هم نظراتی دارد. در این میان مصر هم که با همه در حال بازی است و به همین دلیل در تمام ائتلاف‌ها مثل یمن و سوریه و… حاضر نشدند حضور داشته باشند.»

وی افزود: «بنابراین الان نیرو‌های خاصی در منطقه ندارند که بخواهند با ایران وارد جنگ شوند. آن‌ها صرفا از دو طریق می‌توانند با ایران جنگ به راه بی‌اندازند. یکی حمله هوایی است و دیگری حمله موشکی از ناو‌های دورافتاده در اقیانوس‌ها است. ولی این اقدام آن‌ها منجر به این می‌شود که وضعیت در منطقه پیچیده شود. ضمن اینکه خیلی از مراکزی که آمریکایی‌ها در آنجا نیرو دارند یا منافعی دارند در تیررس ایران است. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که جنگ با ایران بازر نفت و انرژی را هم بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد و این می‌تواند هزینه‌های زیادی روی دست ایالات متحده قرار دهد.»

موسوی در پایان گفت: «لذا من فکر می‌کنم تمام این اقدامات و زمینه‌سازی‌ها برای فراهم کردن موقعیتی برای گفتگو است. زیرا آقای ترامپ خیلی در تلاش هستند که یک دیداری با آقای روحانی داشته باشد. ما پیام‌های زیادی از سوی ایالات متحده برای مذاکره داشتیم و همچنان هم ادامه دارد. موضوع این است که مهمترین برگه برنده ترامپ برای انتخابات ۲۰۲۰ همین مذاکره با ایران است و هرچه زمان به انتخابات ریاست جمهوری این کشور نزدیکتر می‌شود، تحرکات آن‌ها هم افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین به نظر من جنگ با ایران بیش از آنکه یک تهدید باشد یک شوخی بزرگ است.»

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *