Home / روسیه / اردوغان: منبج در عرض ۹۰ روز پاکسازی می‌شود
تور ارزان استانبول

اردوغان: منبج در عرض ۹۰ روز پاکسازی می‌شود

اردوغان: منبج در عرض ۹۰ روز پاکسازی می‌شود

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه شامگاه پنجشنبه گفت که برخی عناصر تروریستی در حال ایجاد آشوب در منطقه ادلب و خارج کردن فرایند مذاکرات از مسیر اصلی آن هستند.

به گزارش فارس، اردوغان طی مصاحبه با خبرنگاران در پرواز بازگشت از مسکو، درباره دیدار خود با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود گفت: «درباره اجرای طرح پیشنهادی منطقه امن در شمال سوریه صحبت کردیم. وزارت‌های دفاع و امور خارجه و سازمان اطلاعات ما به مذاکرات با طرف‌های روسی و آمریکایی ادامه می‌دهند».

به نوشته وبگاه شبکه «تی. آر. تی.» وی با بیان اینکه مسکو با آنکارا در موضوع پاکسازی شمال سوریه از شبه‌نظامیان کُرد هم‌نظر است، توضیح داد: «تا همین الان، روسیه هم مانند آمریکا می‌گوید که یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) شهر منبج را ترک خواهند کرد. این هدف ماست و باید بعد از عقب‌نشینی به شرق فرات فرستاده شوند».

رئیس‌جمهور ترکیه ضمن اشاره به برنامه زمانی ۹۰ روزه برای پاکسازی منبج، اظهار داشت: «حدود هزار عنصر مسلح کُرد در منبج حضور دارند. برخی می‌گویند که آن‌ها عقب‌نشینی کرده و دیگر هیچ تروریستی در آنجا حضور ندارد، اما این رقمی است که سازمان اطلاعات ما دارد… ما باید گروه‌های تروریستی را از منبج عقب برانیم و به صاحبان اصلی‌اش بازگردانیم… این منطقه در عرض ۹۰ روز پاکسازی می‌شود».

اردوغان با تاکید بر اینکه آمریکا با حمایت از شبه‌نظامیان کُرد در زمان عملیات آزادسازی رقه از دست داعش، «اشتباه بزرگی» را مرتکب شد، افزود: «بهای آن را نیز پرداخت. اگر آن‌ها پیشنهاد ما را پذیرفته بودند، نه تنها رقه را بازپس می‌گرفتیم بلکه از مشکل مهاجرت‌های اجباری و کشتار (مردم سوری) نیز جلوگیری می‌شد».

وی ضمن اشاره به منطقه غیرنظامی که در ادلب، درپی توافق با روسیه ایجاد کردند، گفت: «ما فرایند ادلب را که در سوچی آغاز کردیم، ادامه می‌دهیم. ولی در حال حاضر عناصر تکفیری و افراطی در حال خارج کردن مذاکرات از مسیر درست هستند».

رئیس‌جمهور ترکیه در این باره افزود: «اجازه نمی‌دهیم که هیچ سازمان تروریستی در آنجا (ادلب)، منبج یا شرق فرات فعالیت کند. ما قادر هستیم که (به تنهایی) امنیت و ثبات را در این مناطق اعمال کنیم».

بحث بر سر شمال سوریه و وضعیت کرد‌ها در این منطقه پس از آن بالا گرفت که رئیس‌جمهور آمریکا ۲۸ آذر گذشته، اعلام کرد نیرو‌های آمریکایی از سوریه خارج خواهند شد. تصمیم ترکیه برای استقرار این نیرو‌های مسلح در شمال سوریه و تعجیل در آغاز حمله به منبج و شرق فرات نیز بعد از اعلام تصمیم آمریکایی‌ها بود.

ترکیه، اما به آمریکا پیشنهاد داده که برای اجتناب از ایجاد خلأ قدرت در شمال سوریه بعد از خروج نظامیان آمریکایی، که می‌تواند منجر به تقویت شبه‌نظامیان کُرد و تسلط بیشتر آن‌ها بر مناطق مرزی با ترکیه شود، منطقه امنی به عمق ۳۲ کیلومتر در داخل خاک سوریه و تمام مرز این کشور با ترکیه ایجاد شود و نهایتا در اختیار آنکارا قرار گیرد.

یگان‌های مدافع خلق و نیرو‌های دموکراتیک سوریه در سال ۲۰۱۶ با حمایت تسلیحاتی و لوجستیکی نظامیان آمریکا توانستند تروریست‌های داعش را در شرق فرات و منبج شکست داده و آن شهر را تحت کنترل خود در بیاورند. عملیات‌های نظامی متعدد ترکیه در شمال سوریه که به بهانه نابود کردن گروه‌های شبه‌نظامی کُرد از سال ۲۰۱۶ آغاز شد، همگی بدون موافقت و مجوز دولت دمشق انجام گرفته و از نظر قوانین بین‌المللی نیز غیرقانونی است.

قیمت تور روسیه

About kiyomars

Check Also

صفحه نخست روزنامه‌های شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظم انقلاب:‌دستگاه‌های مسئول، حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را با جدیت دنبال کنند، نمایش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *